Biuro rachunkowe dla firm z branży eksport / import - na co zwrócić uwagę?

Dla firm: Biuro rachunkowe dla firm z branży eksport / import - na co zwrócić uwagę?

 • 5.0 / 5
 • 3

Biura rachunkowe wyspecjalizowane w rozliczaniu importu i eksportu

Obecnie wiele biur rachunkowych specjalizuje się w kompleksowej obsłudze klientów prowadzących działalność importową i eksportową. Dzięki usługom rozliczania importu i eksportu towarów oraz usług przez wyspecjalizowane biuro rachunkowe przedsiębiorca może zaoszczędzić dużo czasu i uniknąć możliwych konsekwencji wynikających z nieprawidłowości rozliczeń. Wszelkie działania księgowych wykonywane są zgodnie z ustawą o rachunkowości i ustawami podatkowymi. 

Listę biur rachunkowych, które specjalizują się w obsłudze firm zajmujących się eksportem i importem znajdziesz: Biuro rachunkowe obsługujące eksport / import.

Księgowość dla importerów i eksporterów w biurze rachunkowym

Zakres usług księgowych obejmuje między innymi:

 • doradztwo w zakresie formy działalności,
 • wybór sposobu opodatkowania działalności,
 • prowadzenie ewidencji podatkowej dla importu lub eksportu,
 • przygotowanie i składanie deklaracji podatkowych,
 • prowadzenie rejestru VAT,
 • sporządzanie zeznań rocznych,
 • obsługę kadrowo-płacową,
 • doradztwo podatkowe,
 • usługi doradcze w zakresie procedur celno-skarbowych,
 • reprezentację przed urzędami.

Biuro rachunkowe specjalizujące się w obsłudze eksportu / importu - na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Poniżej elementy, na które warto zwrócić uwagę podczas wyboru biura rachunkowego dla firmy zajmującej się eksportem / importem:

Doradztwo podatkowe - czy biuro rachunkowe pomoże opracować strategię importu / eksportu towarów?

Przy imporcie podstawą opodatkowania jest wartość celna powiększona o cło. Jeżeli towar jest objęty podatkiem akcyzowym, to podstawę opodatkowania powiększa się dodatkowo o akcyzę. Do podstawy opodatkowania zalicza się również prowizje, opłaty transportowe i koszt ubezpieczenia. W eksporcie podstawę opodatkowania stanowi obrót, będący kwota należną z tytułu sprzedaży pomniejszoną o podatek należny.

Szukasz usług księgowych związanych z artykułem? Prześlij zapytanie ekspertom

W związku z wieloma przepisami dot. importu / eksportu ważne aby wybrane przez nas biuro rachunkowe posiadało doradztwo w tym zakresie. Może się okazać, że import towaru, który zamierzamy przeprowadzić bardziej opłacalny będzie przez inny kraj unii europejskiej.

Warto zobaczyć listę biur rachunkowych, które specjalizują się w obsłudze firm zajmujących się eksportem oraz importem

Terminowość księgowej przy obsłudze importu / eksportu 

VAT od importu podatnik powinien uiścić w ciągu 10 dni od chwili otrzymania informacji na temat wysokości należności. To z kolei umożliwia mu odliczenie podatku VAT naliczonego w deklaracji. Choć podatek VAT od eksportu objęty jest stawką 0%, to obowiązkiem podatnika jest złożenie deklaracji VAT do właściwego urzędu celnego. Z tego oraz innych obowiązków wynikających ze specyfiki eksportu / importu ważne jest aby wybrana obsługa księgowa realizowała rozliczenia i wysłała deklaracje terminowo. 

Czy biuro rachunkowe rozlicza różnice kursowe?

Przy zapłacie za import lub eksport w obcej walucie mogą wystąpić tzw. różnice kursowe kupna i sprzedaży. Wartość różnic kursowych należy odpowiednio zaksięgować. Przedsiębiorcy przysługuje prawo do zaliczenia różnic kursowych do kosztów uzyskania przychodu lub pozostałych przychodów z działalności gospodarczej. W związku z tym, ważne jest, aby wybrane przez nas biuro rachunkowe, które będzie obsługiwało firmę zajmującą się importem / eksportem obsługiwało rozliczanie różnic kursowych

Szukasz usług księgowych związanych z artykułem? Prześlij zapytanie ekspertom

Pomoc przy dopełnieniu obowiązków związanych z odprawą celną

Dużym, dodatkowym atutem biura rachunkowego obsługującego firmę zajmującą się eksportem / importem będzie pomoc księgowej przy dopełnieniu obowiązków związanych z odprawą celną. Znajomość procedury oraz poprawne wypełnienie dokumentów dot. odprawy celnej ułatwi przedsiębiorcy sprawne i szybkie wprowadzenie importowanego produktu na rynek.

O tym, czym kierować się przy zlecaniu obsługi księgowej przeczytać można w poradniku: Jak wybrać odpowiednie biuro rachunkowe

Pomoc w dopełnieniu innych niezbędnych formalnościach 

Z dopełnieniem wielu formalności wiąże się choćby popularny import towarów z Chin. Kwestie podatkowe z nim związane mogą okazać się olbrzymim wyzwaniem zwłaszcza dla nowych firm, które zamierzają sprowadzać dobra z tego dalekiego kraju. Więcej na ten temat w artykule: Import z Chin - wymagania, księgowość, vat, cło.

Porównanie biur rachunkowych dla branży importu i eksportu

W odpowiedzi na odmienne potrzeby różnych przedsiębiorców prowadzących działalność importową / eksportową w serwisie Biura-rachunkowe.waw.pl została wprowadzona opcja filtrowania biur rachunkowych po specjalizacji. Za jej pomocą możliwe jest przeglądanie i porównywanie ze sobą księgowych, świadczących usługi dla importerów i eksporterów.

Szukasz usług księgowych związanych z artykułem? Prześlij zapytanie ekspertom

Nie wiesz, jak założyć działalność importową lub eksportową oraz jak poprawnie ją rozliczać? Szukasz biura rachunkowego specjalizującego się w obsłudze branż? Pełną listę księgowych znajdziesz: Biuro rachunkowe obsługujące eksport / import.

Eksperci artykułu: