Biuro rachunkowe dla transportu, spedycji i logistyki - na co zwrócić uwagę?

Dla firm: Biuro rachunkowe dla transportu, spedycji i logistyki - na co zwrócić uwagę?

  • 5.0 / 5
  • 3

Prowadzenie księgowości w firmie transportowej / spedycyjnej 

Szukając biura rachunkowego dla transportu warto wybrać takie, które specjalizuje się w świadczeniu kompleksowych usług księgowych dla firm transportowych. Ich oferta stanowi odpowiedź na specyficzne potrzeby przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą w branży transportu, spedycji i logistyki. Doskonała znajomość branży pozwala na elastyczne dopasowanie usług.

Listę biur rachunkowych, które specjalizują się w obsłudze firm transportowych / spedycyjnych znajdziesz: Biuro rachunkowe obsługujące transport i spedycję

Usługi księgowe dla biur transportowych / spedycyjnej 

Biuro rachunkowe specjalizujące się w obsłudze branży transportowej oferuje szeroki zakres usług dostosowanych do potrzeb danego klienta. Dzięki nim, właściciel firmy i jego pracownicy mogą skoncentrować się na wykonywaniu obowiązków, podczas gdy sprawy księgowe będą realizowane przez profesjonalistów.

Biuro Rachunkowe dla firmy transportowej - na co zwrócić uwagę?

Poniżej elementy, na które warto zwrócić uwagę podczas wyboru biura rachunkowego dla firmy transportowej / spedycyjnej / logistycznej:

Ewidencja czasu pracy kierowców

Jednym z kluczowych obszarów księgowości firm transportowych jest prawidłowe rozliczanie czasu pracy kierowców. Biura rachunkowe, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów, oferują im kompleksową usługę polegającą na analizowaniu czasy pracy i wyliczaniu należnego kierowcom wynagrodzenia na podstawie danych z karty kierowcy.

Szukasz usług księgowych związanych z artykułem? Prześlij zapytanie ekspertom

Zapewniają przy tym zgodność z przepisami krajowymi, a w przypadku transportu międzynarodowego, z przepisami innych państw odnoszącymi się do wynagrodzenia minimalnego za pracę na ich terytorium.

W ramach usługi wyliczana jest również zaliczka na podatek dochodowy oraz zobowiązania wobec ZUS. Zakres usług obejmuje również pomoc w razie kontroli Inspekcji Transportu Drogowego lub Inspekcji Pracy.

Rozliczanie delegacji przez biura rachunkowe dla firm transportowych

Warto zwrócić uwagę czy biura rachunkowe specjalizujące się w obsłudze firm transportowych sporządzają kompletną dokumentację związaną z rozliczeniami podróży służbowych - zarówno tych odbywających się w kraju, jak i zagranicą. To ważny i pracochłonny element obsługi księgowej w prowadzeniu księgowości dla firmy transportowej  - na tej podstawie wyliczają należności z tytułu wyjazdów służbowych. W związku z tym warto ustalić czy wybrane biuro rachunkowe ma w swojej ofercie obsługę delegacji.

Zwrot podatku VAT z zagranicy dla branży transportowej

Prowadząc firmę transportową zdarza się, że zachodzi potrzeba dokonania zwrotu podatku VAT z zagranicy. W związku z tym warto aby biuro rachunkowe mogło dla nas wykonać usługę polegającą na skutecznym odzyskaniu podatku VAT np. zapłaconego przez kierowców podczas zagranicznej delegacji służbowej - od paliwa, opłat autostradowych oraz innych kosztach związanych z prowadzoną działalnością.

Szukasz usług księgowych związanych z artykułem? Prześlij zapytanie ekspertom

Kadry i płace dla działalności zajmującej się transportem 

Prowadzenie firmy transportowej związane jest z zatrudnianiem pracowników, dlatego obsługa księgowa powinna mieć w swojej usłudze prowadzenie akt osobowych, sporządzanie list płac i kontrola wymiaru urlopów, sporządzanie dokumentacji wymaganej przez US, ZUS i PFRON.. Dodatkowym atutem będzie również przygotowywanie umów o pracę, umów zlecenie i dzieło.

Monitoring płatności dla firmy transportowej / spedycyjnej / logistycznej

Dodatkowym dużym atutem biura rachunkowego będzie pełna  kontrola nad płatnościami należnymi firmie transportowej. Bieżące informacje o kwotach i terminach należności wpływających na konto przedsiębiorstwa oraz przypominanie o zbliżających się terminach płatności. Realizowanie tego typu usługi przez biuro rachunkowe pomaga sprawnie zarządzać firmą transportową. 

Rozliczanie dotacje unijnych dla branży transportowej

Właściciele firm transportowych mogą korzystać z licznych programów dofinansowania. Jeżeli właściciel firmy zajmującej się transportem zamierza w przyszłości korzystać ze środków w ramach dotacji unijnych warto zwrócić uwagę, aby biuro rachunkowe zapewniało obsługę dot. rozliczania pozyskanych środków.

Założenie firmy transportowej

Dobre biuro rachunkowe pomaga w wyborze odpowiedniej formy prawnej działalności oraz sporządzaniu i składaniu wniosków do US, ZUS i KRS, niezbędnych do zarejestrowania firmy i podjęcia przez nią działalności w branży transportowej.

Szukasz usług księgowych związanych z artykułem? Prześlij zapytanie ekspertom

Listę biur rachunkowych, które specjalizują się w obsłudze firm transportowych / spedycyjnych znajdziesz: Biuro rachunkowe obsługujące transport i spedycję

Porównywarka biur rachunkowych dla branży transportowej

Specyfika branży transportowej wpływa na szczególny charakter prowadzonej przez nie księgowości. W serwisie Biura-rachunkowe.waw.pl doskonale rozumiemy potrzeby firm poszukujących wsparcia księgowych, dlatego uruchomiliśmy opcję filtrowania biur rachunkowych po specjalizacji. Umożliwiamy przeglądanie i porównywanie księgowych świadczących usługi dla przedsiębiorstw transportowych, spedycyjnych i logistycznych.

Poszukującym biura rachunkowego z doświadczeniem w obsłudze firm transportowych polecamy również dodatkowe filtry. Zapewniamy wyszukiwanie po usługach dodatkowych, formach prawnych, programach księgowych, rodzajach księgowości, obsługiwanych językach.

Warto zobaczyć, artykuł: Firma transportowa - jak założyć? Jakie PKD? Księgowość, Podatki

Eksperci artykułu: