Doradca podatkowy i księgowy - wymagania
Deregulacja ustawy z dnia 9 maja 2014 r. dot. ułatwienia dostępu do wykonywania niektórych zawodów regulowanych, wprowadziła szereg zmian - między innymi w ustawie o rachunkowości. Spowodowało to liczne zmiany w działalności doradców podatkowych i księgowych. Przed powierzeniem księgowości firmie zewnętrznej warto sprawdzić różnice i zadecydować kogo wybrać - księgową czy doradcę podatkowego.
Doradca Podatkowy
Zawód doradcy podatkowego obwarowany jest licznymi formalnymi wymogami. Chcąc uzyskać tytuł doradcy podatkowego należy:
- posiadać wyższe wykształcenie,
- zdać z wynikiem pozytywnym egzamin na doradcę podatkowego,
- odbyć w Polsce 2-letnią praktykę zawodową,
- uzyskać wpis na listę doradców podatkowych prowadzoną przez Krajową Radę Doradców Podatkowych.
Z dniem dokonania wpisu na listę osoba wpisana nabywa prawo wykonywania zawodu doradcy podatkowego i używania tego tytułu.
Księgowy
W wyniku deregulacji wspomnianej ustawy zniesiona została konieczność zdawania egzaminu na certyfikat księgowy. Nie ma też obowiązku posiadania wymaganych wcześniej kwalifikacji w postaci odbytych praktyk czy zdobytego wykształcenia. Obecnie prowadzeniem ksiąg rachunkowych zajmować się mogą osoby, które:
- posiadają pełną zdolność do czynności prawnych,
- nie były karane za przestępstwa gospodarcze lub związane z księgowością albo podatkami.
W związku z tym, ważne jest, aby sprawdzić czy wybrane biuro rachunkowe / księgowa znajduje się na listach Centrum Informacji Księgowej - organizacji, która weryfikuje jakość świadczonych usług księgowych.
Zakres usług doradcy podatkowego a księgowego / biuro rachunkowego
Kluczowe rozbieżności między doradcą podatkowym a księgowym dotyczą usług, do świadczenia których są uprawnieni.
Doradca podatkowy
- Prowadzenie, w imieniu i na rzecz podatników, płatników i inkasentów, ksiąg podatkowych i innych ewidencji do celów podatkowych oraz udzielanie im pomocy w tym zakresie. Prowadzenie, w imieniu i na rzecz podatników, płatników i inkasentów, ksiąg podatkowych i innych ewidencji do celów podatkowych oraz udzielanie im pomocy w tym zakresie.
- Sporządzanie, w imieniu i na rzecz podatników, płatników i inkasentów, zeznań i deklaracji podatkowych lub udzielanie im pomocy w tym zakresie Sporządzanie, w imieniu i na rzecz podatników, płatników i inkasentów, zeznań i deklaracji podatkowych lub udzielanie im pomocy w tym zakresie.
- Udzielanie podatnikom, płatnikom i inkasentom, na ich zlecenie lub na ich rzecz, porad, opinii i wyjaśnień z zakresu ich obowiązków podatkowych.
- Prowadzenie w imieniu podatników, płatników lub inkasentów postępowań przed organami skarbowymi.
- Sporządzenie skarg do wojewódzkich sądów administracyjnych oraz reprezentacja przed tymi organami.
- Sporządzanie skargi kasacyjnej i reprezentacja przed NSA.
Księgowy / biuro rachunkowe
- Prowadzenie, w imieniu i na rzecz podatników, płatników i inkasentów, ksiąg podatkowych i innych ewidencji do celów podatkowych oraz udzielanie im pomocy w tym zakresie.
- Sporządzanie, w imieniu i na rzecz podatników, płatników i inkasentów, zeznań i deklaracji podatkowych lub udzielanie im pomocy w tym zakresie.
Uprawnienia i obowiązki doradcy podatkowego i księgowego
Przed podpisaniem umowy z biurem rachunkowym warto poznać także uprawnienia i obowiązki doradców podatkowych i księgowych. Różnice w tym zakresie prezentują się następująca:
Doradca podatkowy
- Nad wykonywaniem zawodu przez doradcę podatkowego nadzór sprawuje Krajowa Izba Doradców Podatkowych. Ewentualne skargi na doradcę podatkowego można zgłaszać Rzecznikowi Dyscyplinarnemu Krajowej Izby Doradców Podatkowych.
- Doradca podatkowy może reprezentować podatnika przed organami podatkowymi i sądami administracyjnymi. Uprawnienie to jest zastrzeżone dla osób posiadających uprawnienia doradcy podatkowego.
- Doradcę podatkowego, a także jego pracowników, obowiązuje tajemnica zawodowa.
- Doradcy podatkowi zobowiązani są ustawą do podnoszenia swoich kwalifikacji. Ze szkoleń tych mogą także korzystać księgowi zatrudnieni przez doradcę podatkowego.
- Doradcy podatkowemu przysługuje prawo sporządzania poświadczeń odpisów dokumentów za zgodność z okazanym oryginałem.
- Doradca podatkowy zobowiązany jest do zawarcia umowy ubezpieczenia OC. Brak polisy może skutkować skreśleniem z listy doradców podatkowych lub pozbawieniem prawa wykonywania zawodu.
Księgowy / biuro rachunkowe
- Działalność księgowego nie podlega nadzorowi przez żaden z organów.
- Księgowy pozbawieni jest uprawnień do reprezentowania klientów przed organami podatkowymi.
- Księgowy nie jest objęty tajemnicą zawodową. Może być, podobnie jak inni pracownicy biura rachunkowego, przesłuchiwany jako świadek przez organy podatkowe i sądy.
- Księgowy nie ma obowiązku podnoszenia swoich kwalifikacji. Udział w szkoleniach jest dobrowolny.
- Księgowy pozbawiony jest możliwości poświadczania kopii dokumentów. Klient księgowego zobowiązany jest przedstawiać oryginały dokumentów.
- Księgowy prowadzący biuro rachunkowe ma obowiązek zawarcia umowy ubezpieczenia OC. Brak polisy może skutkować karą grzywny.
Biuro rachunkowe z doradcą podatkowym - dlaczego warto?
W świetle przedstawionych porównań, doradztwo podatkowe wydaje się być rozwiązaniem korzystniejszym od zatrudnienia księgowego. Sprawdzony doradca podatkowy zajmuje się wszystkimi sprawami księgowymi firmy, włącznie z doradztwem i reprezentacją przed organami. Kompleksowa obsługa to oszczędność czasu i pieniędzy przedsiębiorcy.
Szeroki zakres usług to jednak nie koniec zalet. Nie bez znaczenia są też wysokie kwalifikacje doradców i przysługujące im uprawnienia, których pozbawieni są księgowi. To wszystko sprawia, że współpraca z biurem rachunkowym zatrudniającym doradcę podatkowego może być bardzo dobrą decyzją.