Co to Venture Capital - wady i zalety

Dla firm: Co to Venture Capital - wady i zalety

 • 4.9 / 5
 • 16

Venture capital to kapitał, który pochodzi od dużych przedsiębiorstw i jest wnoszony do małych firm jako wykup jej udziałów lub akcji.Środki powierzane małej firmie przez duże przedsiębiorstwo nie mają charakteru pożyczki. Jest to inwestycja mająca w przyszłości przynieść obu stronom określone korzyści. Wygląda to tak, że duże przedsiębiorstwo wykupuje akcje lub udziały małej firmy, która działa na wzrostowym rynku i wykazuje duży potencjał rozwoju.

Dla kogo finansowanie Venture Capital?

Venture capital przeznaczony jest dla spółek, które od jakiegoś czasu funkcjonują na rynku, mają sprawdzony model działania i duży potencjał wzrostu. Często preferowane są inwestycje w nowe technologie. Inwestorzy kapitału wysokiego ryzyka (venture capital) szukają takich firm, które mają dobrą kadrę kierowniczą, wykazują sporą przewagę nad konkurencją pod kontem oferty produktów, usług i technologii. Zaletą jest działanie na wzrostowym rynku i posiadanie znacznego w nim udziału.
Oczywiście bardzo ważny jest pomysł na inwestycję, która ma być finansowana kapitałem uzyskanym w ramach venture capital. Przedsiębiorstwo finansujące musi czuć, że pomysł na inwestycję ma szansę powodzenia i duży potencjał.

Zalety Venture Capital - Co zyskuje biorca kapitału?

 • Przede wszystkim firma zyskuje kapitał na inwestycję bez konieczności przedstawienia jakichkolwiek zabezpieczeń.
 • Ponadto venture capital to także wsparcie niefinansowe, gdyż firma zyskuje dostęp do
  know-how i wiedzy specjalistów. Inwestor wykupując udziały, staje się wspólnikiem i dzięki temu monitoruje działalność spółki, ale także bierze na siebie część ryzyka inwestycji. Duże i małe przedsiębiorstwa łączy jeden wspólny cel – odnieść sukces.
 • Wniesienie kapitału inwestora, bardzo korzystnie wpływa na wizerunek wspieranej firmy, a zatem dla podmiotów zewnętrznych jest to sygnał, że warto w nią inwestować.
 • Przy podjęciu takiej strategii finansowania, przedsiębiorstwo nie jest zobowiązane do regularnej spłaty rat kapitału i odsetek, jak jest np. w przypadku kredytu inwestycyjnego, a zatem rośnie wartość firmy. Firma ta jednocześnie ma więcej środków pieniężnych, które może spokojnie przeznaczyć na realizację przedsięwzięcia, oraz dążenie do założonego celu.

Masz pytania dotyczące artykułu? Zadaj je naszym ekspertom

Wady Venture capital

 • Wykup przez inwestora części udziałów jest równoznaczny z częściową utratą kontroli nad spółką, i
  wiąże się to z koniecznością dzielenia się zyskami, podziałem władzy, a także liczeniem się ze zdaniem partnera.
 • Ta forma finansowania oznacza długi okres pozyskiwania inwestora. Od momentu kontaktu z venture capital do jego wejścia do spółki mija zazwyczaj około roku, okres ten jest zdecydowanie dłuższy niż w przypadku pozyskiwania kapitału za pomocą kredytu bankowego.
 • Należy też zwrócić uwagę na to, iż venture capital należy do droższych form finansowania. W chwili
  wycofania się inwestora niejednokrotnie okazuje się, że spółka sprzedała swoje udziały zbyt tanio, gdyż wartość firmy wzrosła kilkakrotnie.

Współpracę pomiędzy funduszem venture capital i innowacyjną firmą reguluje podpisana umowa
inwestycyjna, która powinna zawierać ważne postanowienia dotyczące praw i obowiązków obu stron.

Podsumowując, venture capital jest formą finansowania, która przeznaczona jest tylko dla
niektórych mniejszych przedsiębiorstw. Firmy rozpoczynające swoją działalność, lub firmy, które
posiadają inną formę działalności niż spółka kapitałowa nie mają szans skorzystania z venture capital.
Mimo różnych zagrożeń istnieje wiele firm, które są dowodem na to, że ta forma inwestycji może
doprowadzić do powstania prawdziwego giganta. Firmy które skorzystały z tej formy finansowania to np.:Amazon.com, Google, Facebook, bez wsparcia venture capital i prywatnych inwestorów założycielom tych globalnych marek trudno byłoby przekształcić swoje nowatorskie pomysły w biznes.

Masz pytania dotyczące artykułu? Zadaj je naszym ekspertom

Eksperci artykułu: