Firma budowlana - jak założyć? Jakie PKD? Księgowość, Podatki

Dla firm: Firma budowlana - jak założyć? Jakie PKD? Księgowość, Podatki

  • 4.4 / 5
  • 15

Jak zarejestrować działalność związaną ze świadczeniem usług budowlanych? Który numer PKD dla firmy budowlanej wybrać? Firma budowlana - jak opodatkować dochody, jakie składki ZUS – kompletny poradnik.

Jak zarejestrować firmę budowlano-remontową?

Firma, która o profilu budowlano-remontowym, jak sama nazwa wskazuje, zajmuje się przede wszystkim świadczeniem usług w dziedzinie budowlanej. Chodzi tu o wszelkie prace związane z budowaniem, rozbudową, odbudową, przebudowywaniem obiektów, rozbiórką, remontami, montażem. Jeśli uważamy, że posiadamy odpowiednie zasoby do prowadzenia działalności tego typu, możemy złożyć odpowiedni wniosek CEIDG-1. Wniosek można złożyć osobiście do urzędu gminy lub przez Internet, alternatywnie możemy wniosek przesłać listem poleconym.

Jaki numer PDK wybrać dla firmy budowlanej?

W trakcie składania wniosku CEIDG-1 spotkamy się z koniecznością wyboru numeru PDK. W przypadku firm budowlanych wariantów numeru PDK jest dosyć sporo. Zaczniemy jednak od podstaw. Nasz numer zawarty będzie w tzw. „sekcji F” - czyli sekcji odpowiedzialnej za szeroko rozumiane „budownictwo”. W tej sekcji zawierają się trzy działy:

  • 41, roboty budowlane odpowiedzialne za wznoszenie budynków,
  • 42, roboty związane z budową obiektów inżynierii lądowej i wodnej,
  • 43, roboty budowlane specjalistyczne.

Szukasz usług księgowych związanych z artykułem? Prześlij zapytanie ekspertom

Dodatkowo, oprócz sekcji i działu musimy określić też profil działalności. Jeśli nasza firma skupia się na malowaniu oraz szkleniu, jesteśmy zmuszeni wybrać numer 43.34Z, jeśli na rozbiórce i burzeniu obiektów budowlanych, musimy wpisać kod PKD 43.11Z.

Jak opodatkować dochody z usług remontowo-budowlanych?

Opodatkowanie na zasadach ogólnych może nie być najlepszym sposobem na opodatkowanie naszych dochodów z usług budowlanych. Dwie stawki – 18% i 32% opłacają się, jeśli korzystamy z bardzo wysokich ulg podatkowych. Zasady ogólne mogą okazać się korzystne gdy rozliczamy się wspólnie z małżonkiem. W praktyce dużo częściej (a szczególnie w przypadku nowych firm) korzystać będziemy z ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Ryczałt wynosi 5,5% od przychodu, a więc jest faktycznie bardzo niska wartość. Takie rozwiązanie będzie to korzystne w przypadku niskich kosztów.

Firma budowlana z VAT czy bez VAT?

Usługi budowlane nie są zwolnione z podatku VAT. Co prawda, jeśli nasz obrót nie przekroczy limitu 200 000 złotych rocznie, przysługuje nam zwolnienie podmiotowe z tego podatku. Wciąż jednak musimy prowadzić odpowiednią ewidencję, tak abyśmy byli w stanie zanotować moment przekroczenia tej kwoty. Zwolnienie podmiotowe sprawdza się przede wszystkim w przypadku niewielkich, lokalnych, albo rozpoczynających swoją działalność przedsiębiorców. Jeśli zakładamy, że nasz obrót wyniesie powyżej 200 000 złotych, będziemy musieli złożyć odpowiednią deklarację do urzędu skarbowego – VAT-R.

Szukasz usług księgowych związanych z artykułem? Prześlij zapytanie ekspertom

Składki ZUS związane z prowadzeniem firmy budowlanej

Ostatnią biurokratyczną czynnością, którą przyjdzie nam wykonać, jest złożenie wniosku ZUS ZUA, albo ZUS ZZA do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

  • ZUS ZZA to formularz, który składamy, jeśli zależy nam tylko na ubezpieczeniu zdrowotnym, czyli jeśli jesteśmy jednocześnie zatrudnieni na umowę o pracę, albo korzystamy z ulgi na start.
  • ZUS ZUA natomiast, jest zwykłym „pełnym” zgłoszeniem.
Cała procedura nie jest zbyt trudna i nie zajmuje wiele czas tak naprawdę wymaga złożenia trzech wniosków (przynajmniej w standardowej sytuacji).

Eksperci artykułu: