Gabinet lekarski - wstępne wymagania dla lekarzy
Aby lekarz mógł prowadzić gabinet lekarski, musi:
- posiadać prawo wykonywania zawodu,
- dysponować pomieszczeniem, w którym będą udzielane świadczenia zdrowotne, wyposażonym w produkty lecznicze, wyroby medyczne, aparaturę i sprzęt medyczny odpowiedni do rodzaju i zakresu udzielanych świadczeń zdrowotnych. Dodatkowo posiadać opinię właściwego organu Państwowej Inspekcji Sanitarnej o spełnieniu warunków wymaganych przy udzielaniu określonych świadczeń zdrowotnych,
- uzyskać wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG),
- zawrzeć umowę ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej.
Lekarz nie może być jednocześnie:
- zawieszony w prawie wykonywania zawodu ani ograniczony w wykonywaniu określonych czynności medycznych na podstawie przepisów o zawodach lekarza i lekarza dentysty lub przepisów o izbach lekarskich,
- ukarany karą zawieszenia prawa wykonywania zawodu,
- pozbawiony możliwości wykonywania zawodu prawomocnym orzeczeniem środka karnego zakazu wykonywania zawodu albo zawieszony w wykonywaniu zawodu zastosowanym środkiem zapobiegawczym.
W przypadku specjalistycznego gabinetu lekarskiego, lekarz musi posiadać odpowiednią specjalizację w danej dziedzinie medycyny.
Wymagania dla osób niebędących lekarzami
Do otworzenia gabinetu lekarskiego w formie NZOZ konieczne jest:
- posiadanie pomieszczeń lub urządzeń, odpowiadających określonym wymaganiom ogólno przestrzennym, sanitarnym, instalacyjnym,
- stosowanie wyrobów odpowiadających wymaganiom,
- zapewnienie, aby świadczenia zdrowotne były udzielanie wyłącznie przez osoby wykonujące zawód medyczny oraz spełniające wymagania zdrowotne,
- zawarcie umowy ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej.
Szukasz usług księgowych związanych z artykułem? Prześlij zapytanie ekspertom
Jaka forma działalności dla gabinetu lekarskiego?
Przyszli właściciele gabinetów lekarskich prowadzonych w formie praktyki lekarskiej mogą zdecydować się na założenie:
- jednoosobowej działalności gospodarczej - w przypadku praktyki indywidualnej,
- spółki cywilnej, spółki jawnej lub partnerskiej - w przypadku praktyki grupowej.
Osoby niebędące lekarzami, mogą zarejestrować działalność podmiotu leczniczego w dowolnej formie poza spółką partnerską. W pierwszej kolejności muszą one założyć niepubliczny zakład opieki zdrowotnej (NZOZ), w ramach którego działać będą gabinety lekarskie.
Rejestracja gabinetu lekarskiego
W zależności od wybranej formy działalności, gabinet lekarskie należy zarejestrować odpowiednio w:
- CEIDG – dotyczy jednoosobowej działalności gospodarczej lub spółki cywilnej, wymaga wypełnienia stosownego formularza CEIDG-1.
- KRS – dotyczy spółek: jawnej i partnerskiej. Rejestracja w sądzie rejonowym właściwym dla siedziby spółki.
Wybór formy opodatkowania gabinetu lekarskiego / lekarza
Przy rejestracji nowej działalności, przedsiębiorca podejmuje decyzję o sposobie jej opodatkowania. Pod uwagę powinien wziąć zarówno formę prowadzenia gabinetu lekarskiego, jak również wysokość planowanych przychodów i kosztów.
Szukasz usług księgowych związanych z artykułem? Prześlij zapytanie ekspertom
Przedsiębiorcy wybierać mogą spośród następujących form:
- skala podatkowa - rozliczenie na zasadach ogólnych, odbywa się na podstawie dwóch progów podatkowych: 18% (przy dochodzie rocznym do 85 528 zł) i 32% (przy dochodzie rocznym powyżej tej kwoty). Przy skali podatkowej obowiązują ulgi podatkowe oraz kwota wolna od podatku. Możliwe jest też wspólne rozliczanie z małżonkiem.
- podatek liniowy - rozliczanie niezależne od dochodów, z podatkiem na stałym poziomie 19%. Forma opłacalna dla właścicieli gabinetów lekarskich które osiągają wysokie dochody, nie niższe niż 100 tys. zł rocznie. Podatek liniowy nie pozwala na korzystanie z przywilejów dostępnych przy skali podatkowej.
- ryczałt od przychodów ewidencjonowanych - podatek rozliczany od przychodu, bez uwzględniania kosztów. Stawka ryczałtu dla gabinetu lekarskiego wynosi 20%. Podobnie jak podatek liniowy, nie pozwala na korzystanie z przywilejów.
- karta podatkowa - najprostszy sposób rozliczania, idealny dla małych gabinetów lekarskich. Karta podatkowa polega na rozliczaniu podatku w stałej wysokości przez cały rok, bez uwzględniania obrotów. Zwalnia lekarza z obowiązku prowadzenia ksiąg i wyliczania zaliczek na podatek dochodowy.
Gabinet lekarski - z VAT czy bez VAT?
Świadczenie usług lekarskich zwolnione jest z VAT. Właściciel gabinetu lekarskiego nie ma więc obowiązku dopełniania formalności w tym zakresie.
Szukasz usług księgowych związanych z artykułem? Prześlij zapytanie ekspertom
Składki ZUS w gabinecie lekarskim
Osoby rejestrujące gabinet lekarski zobowiązane są również do dokonania zgłoszenia do ZUS. Obowiązek ten dotyczy zarówno jednoosobowych działalności, jak i spółek. Czas na zgłoszenie wynosi 7 dni od założenia gabinetu. Przedsiębiorca lekarz składa wniosek:
- ZUS ZUA – jeśli gabinet lekarski stanowi jedyne miejsce jego pracy i będzie on podchodził pod pełne ubezpieczenie,
- ZUS ZZA – jeśli gabinet lekarski nie jest jedynym miejscem jego pracy i ma on podlegać jedynie obowiązkowemu ubezpieczeniu zdrowotnemu.
Ulga na start i preferencyjne składki ZUS gabinetu lekarskiego
Ulga na start jest przywilejem dostępnym dla właścicieli gabinetów lekarskich prowadzonych w formie jednoosobowej działalności gospodarczej.
Zwolnieni są oni z opłaty ubezpieczenia społecznego przez 6 miesięcy od dnia rozpoczęcia działalności. Ulga na start obejmuje również tych przedsiębiorców, którzy rejestrują działalność po upływie 60 miesięcy od dnia zakończenia lub zawieszenia poprzedniej.
Preferencyjne składki ZUS - po upływie 6 miesięcy, właścicielowi gabinetu lekarskiego przysługuje prawo do opłacania preferencyjnych składek ZUS przez okres 2 lat.
Księgowość dla lekarza
Otwierając gabinet lekarski czy NZOZ można napotkać wiele wątpliwości związanych z wyborem odpowiedniej formy działalności czy sposobu jej opodatkowania. W takich przypadkach warto skorzystać z usług biura rachunkowego, które pomoże podjąć odpowiednie decyzje oraz dopełni za nas wszelkich formalności związanych z podatkami i księgowością. Wśród usług specjalistów znajdziesz między innymi:
- doradztwo w zakresie formy działalności i sposobu jej opodatkowania specjalnie dla lekarzy,
- prowadzenie ksiąg rachunkowych albo podatkowej księgi przychodów i rozchodów,
- prowadzenie ewidencji do celów podatku VAT,
- rozliczanie gabinetów lekarskich w zakresie podatku VAT,
- przygotowanie i składanie deklaracji podatkowych,
- sporządzanie sprawozdań finansowych,
- doradztwo podatkowe specjalizujące się w branży medycznej,
- reprezentację przed urzędami,
- obsługę kadr i płac w przypadku placówek zatrudniających wielu lekarzy i personel pomocniczy.
Szukasz usług księgowych związanych z artykułem? Prześlij zapytanie ekspertom