Założenie hotelu - wymagania
W celu prowadzenia hotelu konieczne jest spełnienie określonych wymagań:
- sanitarnych,
- budowlanych,
- przeciwpożarowych.
Obiekt może rozpocząć działalność w momencie zakwalifikowania do określonego rodzaju i kategorii. Chcąc uzyskać odpowiednią kwalifikację, należy dokonać zgłoszenia obiektu do oceny, która jest płatna:
- 1500 PLN - hotele i motele kategorii oznaczonej czterema i pięcioma gwiazdkami;
- 1000 PLN - hotele i motele kategorii oznaczonej trzema gwiazdkami;
- 600 PLN - hotele i motele kategorii oznaczonej jedną i dwiema gwiazdkami oraz pensjonatów powyżej 20 pokoi;
- 400 PLN - pensjonaty do 20 pokoi.
Po kwalifikacji hotel / pensjonat otrzyma wpis do ewidencji obiektów hotelarskich.
Jaka forma działalności dla hotelu?
Hotel lub inny obiekt oferujący zakwaterowanie prowadzić można w formie:
- jednoosobowej działalności gospodarczej,
- spółki cywilnej,
- spółki prawa handlowego - jawnej, komandytowej, komandytowo-akcyjnej, akcyjnej lub z o.o.
Wyjątek stanowi spółka partnerska, zarezerwowana dla wolnych zawodów.
Jakie PKD dla hotelu?
Kolejnym z obowiązków przedsiębiorcy jest wskazanie numeru PKD dla planowanej działalności. W przypadku hoteli za właściwy uznaje się kod:
- PKD 55.10.Z - "Hotele i podobne obiekty zakwaterowania, w tym motele, pensjonaty, zajazdy i inne. Podklasa ta obejmuje zakwaterowanie dziennie i tygodniowe. Obiekty oferują usługi w zakresie: zakwaterowania, całodziennego sprzątania w apartamentach, słania łóżek i innych usług dodatkowych, w tym wyżywienia, parkingu czy pralni."
Masz pytania dotyczące artykułu? Zadaj je naszym ekspertom
Rejestracja hotelu
Na kolejnym etapie przedsiębiorca powinien zarejestrować hotel odpowiednio:
- w CEIDG - w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej. Wymaga wypełnienia stosownego formularza CEIDG-1.
- w KRS - w przypadku spółek.
Jaką formę opodatkowania dla hotelu wybrać?
Otwierając hotel lub inny obiekt oferujący zakwaterowanie, przedsiębiorca może opodatkować go wybierając:
- skalę podatkową - rozliczenie na zasadach ogólnych, na podstawie progów podatkowych. Forma opłacalna dla tych właścicieli hoteli, których dochód nie będzie przekraczał 85 528 zł rocznie - wtedy podlegać będą oni 18% stawce podatku. Po jej przekroczeniu stosuje się próg 32%. Skala podatkowa pozwala na korzystanie z przywilejów, takich jak kwota wolna od podatku, wspólne rozliczanie z małżonkiem czy ulgi podatkowe.
- podatek liniowy - rozliczanie niezależne od dochodów, z podatkiem na stałym poziomie 19%. Podatek liniowy nie pozwala na korzystanie z przywilejów dostępnych przy skali podatkowej.
- ryczałt od przychodów ewidencjonowanych - podatek rozliczany od przychodu, bez uwzględniania kosztów. Stawka ryczałtu dla hoteli wynosi 17%. Tak jak podatek liniowy, nie pozwala na korzystanie z przywilejów.
- kartę podatkową - najprostszy sposób rozliczania, opłacalny dla niewielkich hoteli. Zwalnia przedsiębiorcę z obowiązku prowadzenia ksiąg i wyliczania zaliczek na podatek dochodowy.
Masz pytania dotyczące artykułu? Zadaj je naszym ekspertom
Hotel / pensjonat z VAT czy bez VAT?
Właścicielom hoteli przysługuje prawo do skorzystania z podmiotowego zwolnienia VAT. Obowiązuje ono do obrotów w wysokości 200 tys. zł rocznie. Po ich przekroczeniu, automatycznie powstaje obowiązek zarejestrowania działalności do VAT. Usługi świadczone przez hotele i pensjonaty są obłożone podatkiem VAT liczonym według stawki 8%
Chcąc skorzystać ze zwolnienia VAT lub zostać czynnym podatnikiem VAT, konieczne jest złożenie deklaracji VAT-R. Deklaracje należy złożyć do właściwego urzędu skarbowego.
Dodatkowo, po przekroczeniu 20 tys. złotych obrotów w skali roku, konieczny jest zakup kasy fiskalnej i ewidencjonowania na niej sprzedaży.
Składki ZUS w hotelu
Przyszli właściciele hoteli, pensjonatów i innych obiektów oferujących zakwaterowanie zobowiązani są do dokonania zgłoszenia do ZUS. Obowiązek ten dotyczy zarówno jednoosobowych działalności, jak i spółek. Czas na zgłoszenie wynosi 7 dni po założeniu firmy. Przedsiębiorca składa wniosek:
- ZUS ZUA - jeśli hotel stanowi jedyne miejsce jego pracy i będzie on podchodził pod pełne ubezpieczenie,
- ZUS ZZA – jeśli hotel nie jest jedynym miejscem jego pracy i ma on podlegać jedynie obowiązkowemu ubezpieczeniu zdrowotnemu.
Ulga na start i preferencyjne składki ZUS
- Ulga na start - przysługuje właścicielom obiektów prowadzonych w formie jednoosobowej działalności gospodarczej. Zwalnia ich ona z podlegania ubezpieczeniom społecznym przez 6 miesięcy od dnia rozpoczęcia działalności. Zwolnienie obejmuje również tych przedsiębiorców, którzy rejestrują działalność po upływie 60 miesięcy od dnia zakończenia lub zawieszenia poprzedniej.
- Preferencyjne składki ZUS - po upływie 6 miesięcy, przedsiębiorcy przysługuje prawo do opłacania preferencyjnych składek ZUS przez kolejne 2 lata.
Masz pytania dotyczące artykułu? Zadaj je naszym ekspertom
Księgowość dla hotelu / pensjonatu
Chcąc sprostać wszystkim formalnością przy zakładaniu hotelu / pensjonatu, warto skorzystać z pomocy biura rachunkowego. Księgowość pomoże podczas kompletowania i wypełniania wszystkich niezbędnych dokumentów. Biura podatkowe działające w Warszawie oferują klientom szeroki zakres usług w ramach prowadzenia działalności związanej z usługami hotelarskimi. W ofercie znajdziemy między innymi:
- doradztwo w zakresie formy działalności i sposobie jej opodatkowania,
- ewidencję środków trwałych i wartości niematerialnych,
- przygotowanie i składanie deklaracji podatkowych,
- prowadzenie rejestru VAT, w przypadku czynnego podatnika VAT,
- prowadzenie ewidencji podatkowej,
- sporządzanie zeznań rocznych,
- doradztwo podatkowe,
- reprezentację przed urzędami,
- obsługę kadrowo-płacową.