Konto bankowe dla firmy - jak wybrać?
Obecnie konto firmowe, w określonych sytuacjach stało się obowiązkiem dla przedsiębiorcy, o czym więcej przeczytasz w artykule dot. obowiązku konta firmowego. W związku z tym wybór rachunku bankowego dla firmy to spore wyzwanie. Przedsiębiorca zazwyczaj sprawdza wiele ofert nim znajdzie wśród nich tą, która ułatwi mu prowadzenie biznesu.
Wielu właścicieli firm zaczyna poszukiwaniu od banku, w którym posiada swoje prywatne konto. Może się okazać, że z uwagi na lojalność wobec instytucji, otrzyma szczególnie atrakcyjną ofertę. Nie jest to jednak reguła, dlatego dobrze jest przeanalizować także oferty innych banków, których na polskim rynku działa ponad dwadzieścia. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że rachunek bankowy dostosowany jest do wielkości naszej firmy.
Wyboru konta bankowego dla firmy - 5 praktycznych rad
- Porównaj, opłatę za otwarcie i prowadzenia konta,
- Sprawdź, koszty przelewów zewnętrznych wybranego konta firmowego,
- Zweryfikuj, koszty innych niestandardowych operacji bankowych,
- Zobacz, koszty związane z karta płatniczą wydaną do konta firmowego,
- Zapytaj o dodatkowe korzyści.
Opłata za otwarcie i prowadzenie konta dla firmy
W pierwszej kolejności pod lupę należy wziąć koszt otwarcia i prowadzenia konta firmowego. Przede wszystkim weźmy pod lupę opłaty dot. prowadzenia rachunku bankowego, ponieważ bank pobiera tą opłatę co miesiąc przez cały okres posiadania danego rachunku. Z uwagi na rosnącą konkurencję, wiele banków rezygnuje z pobierania opłaty lub pobiera ją wyłącznie w określonych sytuacjach, na przykład przy niskich obrotach na koncie.
Warto jednak zachować czujność i dokładnie zapoznać się z cennikiem banku. Może okazać się, że wybierając darmowe konto, za dodatkowe operacje zapłacimy więcej niż w przypadku płatnego konta.
Koszty przelewów zewnętrznych dokonywanych z konta firmowego
Przelewy na rachunki w innych bankach to codzienność firm. Ważne jest więc, aby pobierana opłata była możliwie jak najniższa. Szczególnie istotne są też przelewy do urzędu skarbowego i ZUS.
Część banków, w których można założyć konto firmowe, oferuje klientom całkowicie darmowe przelewy lub ustala ich bezpłatną liczbę w miesiącu. W pozostałych bankach za pojedynczy przelew przyjdzie nam zapłacić od 50 groszy do nawet kilku złotych.
Konto firmowe a koszty niestandardowych operacji na rachunku bankowym
Wybierając konto firmowe przedsiębiorca powinien również zorientować się w kosztach operacji, takich jak:
- polecenia zapłaty,
- przelewy stałe,
- wypłaty z bankomatów „obcych”.
Nawet drobne pojedyncze opłaty mogą stać się uciążliwym kosztem dla firmy, wykonującej liczne operacje bankowe.
Karta płatnicza do konta firmowego
Konto bankowe wiąże się również z posiadaniem karty płatniczej. Tak jak w poprzednich punktach, tak i w tej kwestii warto przyjrzeć się opłatom pobieranym przez bank. W zależności od banku wydanie karty i jej użytkowanie, w tym wybieranie pieniędzy z bankomatu, może być darmowe lub dodatkowo płatne.
Konto bankowe dla firmy - dodatkowe korzyści
Na koniec, choć nie najmniej ważne - dodatkowe korzyści posiadania konta firmowego w danym banku. Poniżej lista dodatkowych korzyści, które mogą okazać się istotne biorąc pod uwagę specyfikę danej firmy:
- Konto firmowe a obsługa księgowa. Istotną kwestią jest możliwość integracji systemu transakcyjnego banku z systemem księgowym firmy. Wspomniana integracja umożliwia automatyzacje wielu procesów w biurze rachunkowym, dzięki czemu koszt obsługi księgowej może być niższy. Dodatkowo przedsiębiorca dzięki temu otrzyma szybciej aktualne informacje dot. finansów jego firmy.
- Obsługa konta przez aplikację na smartfonie lub tablecie. Obecnie w prowadzeniu wielu biznesów, ważne jest szybkie i sprawne działanie. Zdarza się, że przedsiębiorca musi sprawdzić stan konta lub zrobić przelew będąc w aucie czy czekając na kontrahenta. W takich sytuacjach aplikacja mobilna banku jest niezbędna do szybkiego i sprawnego działania.
-
Mobilne wpłatomaty. Szczególnie ważne dla przedsiębiorców, którzy prowadzą sklepy stacjonarne, w których transakcje odbywają się również za pomocą gotówki. Takie rozwiązanie bardzo ułatwia takim przedsiębiorcom prowadzenie interesów.
- Dostęp do platformy wymiany walut. Przedsiębiorcy, którzy dokonują transakcji w innych walutach cenić będą sobie dostęp do platform wymiany walut, która sprawnie i tanio pozwoli dokonać wymiany.
- Bezpłatny dostęp do przestrzeni coworkingowych. Niektóre banki w ramach prowadzenia rachunku bankowego udostępniają przestrzeń biurwą, z której przedsiębiorcy mogą korzystać. Jest to szczególnie istotne dla przedstawicieli tzw. wolnych zawodów, którzy dzięki temu mogą ograniczyć koszty związane z wynajmem przestrzeni biurowej.
- Możliwość zaciągnięcia taniego kredytu.
- Duża liczba bezpłatnych bankomatów.
- Szeroka dostępność placówek bankowych.
- Obsługa konta podczas rozmowy wideo z doradcą.
- Assistance - pomoc techniczna lub medyczna.
- Doradztwo prawne.
- Windykacja online.
- Usługa concierge.