Księgowość firmy to niezwykle ważny element. Przedsiębiorcy mogą zlecać obsługę księgową do biura rachunkowego lub korzystać z księgowości internetowej oferowanej przez bank. Znajomość wad i zalet obu rozwiązań pozwoli na podjęcie optymalnej decyzji w zakresie wyboru księgowości dla swojej firmy.
Księgowość zintegrowana z bankiem - jak działa?
Przedsiębiorca po zalogowaniu się do aplikacji bankowej ma dostęp do systemu księgowego. Może do niego wprowadzać faktury zakupu i automatycznie generować przelewy w części bankowej.
Zintegrowane narzędzie nie tylko generuje przelewy, ale też wylicza aktualną wysokość składek ZUS i podatków. W zależności od pakietu, system może naliczać również płace i prowadzić kadry - wszystko w zależności od potrzeb firmy. Pakiety usług księgowych w krajowych bankach:
- księgowość bankowa kierowana jest do przedsiębiorców prowadzących KPiR, pełną księgowość, a także stosujących kartę podatkową i ryczałt ewidencjonowany;
- księgowość zintegrowaną z systemem transakcyjnym oferują takie banki, jak Alior Bank, Idea Bank, ING Bank Śląski czy mBank;
- dodatkowe usługi oferowane klientom przez banki obejmują między innymi porady księgowe, udział w kontrolach skarbowych i pomoc w rejestracji działalności gospodarczej.
Księgowość w banku - wady i zalety
Wady księgowości bankowej:
- Korzystający z księgowości bankowej przedsiębiorcy muszą zapoznać się z oprogramowaniem banku i poświęcić swój czas na zajmowanie się księgowością. Automatycznemu rozliczeniu podlegają jedynie niektóre elementy księgowości. Koniczne jest też nadążanie za zmianami w prawie, co pozwala uniknąć potencjalnych błędów w aplikacji do księgowości bankowej.
- Co ważne, z księgowości w banku skorzystają zwłaszcza mali przedsiębiorcy, rozpoczynający swoją przygodę z prowadzeniem firmy. Wraz z jej rozwojem może być im potrzebny szerszy zakres usług księgowych, jakie oferują tradycyjne biura rachunkowe.
- Banki oferują dodatkowo płatne pakiety przedsiębiorcom, chcącym korzystać z aplikacji, ale jednocześnie chcą zlecić prowadzenie rozliczeń profesjonalnym księgowym.
- Chcąc korzystać z bankowej księgowości, przedsiębiorca musi być posiadaczem rachunku firmowego, prowadzonego przez bank oferujący taką usługę.
Zalety księgowości bankowej:
- Księgowość bankowa zapewnia przedsiębiorcy całodobowy dostęp do pełnej funkcjonalności programu księgowego. Może on w dowolnej chwili i w dowolnym miejscu opłacić fakturę elektroniczną i zapoznać się z raportami płatności.
- Usługi księgowości bankowej skierowane są przede wszystkim do przedsiębiorców, którzy nie chcą tracić czasu i energii na rozliczenia podatkowo-księgowe. Integracja modułu księgowego z serwisem transakcyjnym zapewnia kontrolę nad rozliczeniami firmy i pozwala na automatyczne wykonywanie części rozliczeń księgowych.
- Atutem oferty bankowej jest też niższy koszt prowadzenia księgowości internetowej w stosunku do księgowości tradycyjnej. Podane ceny pakietów w bankach mogą się jednak zmieniać w zależności od liczby dokumentów czy zakresu usług.
Księgowość prowadzona przez biuro rachunkowe
Przedsiębiorcy korzystający z tradycyjnej obsługi księgowej w biurze rachunkowym całość spraw związaną z podatkami delegują do biura księgowego. Przy wyborze tej opcji to biuro przejmuje prowadzenie wszelkich spraw za przedsiębiorce. Zwykle raz w miesiącu - osobiście, za pośrednictwem poczty lub kuriera bądź drogą internetową, dostarczają do biura dokumenty niezbędne do rozliczenia dochodów firmy. Zatrudnieni w nim księgowi zajmują się księgowaniem dostarczonych dokumentów. Zakres ich usług może obejmować również kadry i płace, doradztwo podatkowe i inne usługi dodatkowe.
Korzystanie z usług tradycyjnej księgowości pozwala zaoszczędzić czas, dzięki temu właściciel może skupić się na swoim biznesie i jego rozwoju. Takie podejście odciąża właściciela ze wszelkich spraw związanych z księgowością do niezbędnego minimum. Przy wyborze tradycyjnej obsługi księgowej, warto sprawdzić na co zwrócić uwagę przy wyborze biura rachunkowego.
Współpraca z biurem rachunkowym - wady i zalety
Wady biura rachunkowego:
- Tradycyjne biuro rachunkowe nie jest pozbawione swoich wad. Kluczową z nich jest wyższy koszt prowadzenia księgowości tradycyjnej niż w przypadku księgowości online w systemie bankowym.
- Przedsiębiorcy muszą również pamiętać o terminowym dostarczaniu dokumentów do biura rachunkowego. Ustalenie zasad w tej kwestii przesądza o płynnej pracy pracowników biura.
- Pewną niedogodnością, w porównaniu do nowoczesnych systemów bankowych, może być brak dostępu do generowanych na bieżąco raportów księgowych.
Zalety biura rachunkowego:
- Głównym atutem biura rachunkowego jest możliwość powierzenia spraw firmy w ręce wykwalifikowanych i doświadczonych księgowych. W zakresie obowiązków biura znajduje się pilnowanie terminów płatności i wysyłania odpowiednich sprawozdań do instytucji finansowych. Znacznie odciąża to przedsiębiorcę i chroni go przed konsekwencjami karno-skarbowymi. Nie bez znaczenia jest też bycie na bieżąco ze zmieniającymi się przepisami.
- Z powyższym wiąże się też odpowiedzialność księgowa. Biura rachunkowe zobowiązane są do posiadania ubezpieczenia OC w wysokości 10.000 euro. Suma ta może zostać podwyższona poprzez wykupienie dodatkowego ubezpieczenia, na które decydują się dobre biura rachunkowe.
- Opcja przechowywania całej dokumentacji w biurze rachunkowym pozwala uniknąć kontroli urzędników w siedzibie firmy.
Księgowość bankowa czy tradycyjna – na co postawić?
Ostateczną decyzję między księgowością połączoną z bankowością a tradycyjnym biurem rachunkowym powinny determinować indywidualne preferencje przedsiębiorcy. Złotym środkiem może okazać się nawiązanie współpracy z nowoczesnym biurem rachunkowym. Takim, które proponuje prowadzenie tradycyjnej księgowości podpartej technologią. Elektroniczna wysyłka dokumentów i systemy księgowe umożliwiające stały monitoring spraw firmy – to tylko przykładowe udogodnienia godne współczesnej księgowości.