Księgowość dla wynajmujących nieruchomości - na co zwrócić uwagę?

Dla firm: Księgowość dla wynajmujących nieruchomości - na co zwrócić uwagę?

  • 5.0 / 5
  • 3

Biuro rachunkowe specjalizujące się w rozliczaniu wynajmu nieruchomości

Na rynku istnieje coraz więcej biur rachunkowych, które specjalizują się w rozliczaniu najmu nieruchomości. Powierzenie księgowości wyspecjalizowanej w tej dziedzinie księgowej oprócz profesjonalnego podejścia daje możliwość skupienia się na rozwoju własnej firmy. Kompleksowa obsługa najmu pozwala właścicielom nieruchomości znacząco podnieść efektywność najmu np. po przez optymalizację podatkową a tym samym zwiększyć przychody.

Listę biur rachunkowych, które specjalizują się w obsłudze firm zajmujących się najmem znajdziesz: biura rachunkowe obsługujące wynajem nieruchomości

Poniżej istotne kwestie, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze biura rachunkowego realizującego obsługę najmu nieruchomości

Pomoc księgowej w ustaleniu formy rozliczania wynajmu

Pomoc biura rachunkowego przyda się podatnikowi już na samym początku przychody z wynajmowaniem nieruchomości. Pierwsza decyzja, jaką musi podjąć dotyczy tego, w jaki sposób będzie rozliczany najem:

  • poprzez prowadzenie działalności gospodarczej, którą należy zarejestrować,
  • prywatnie, bez rejestrowania działalności gospodarczej, jako najem prywatny - samodzielnie lub z małżonkiem.

Rejestracja działalności gospodarczej przez biuro rachunkowe

W przypadku decyzji rozliczania najmu poprzez działalność gospodarczą, warto zapytać biuro rachunkowe czy przeprowadzi nas przez proces rejestracji. Niektóre biura rachunkowe realizując cały proces rejestracji za klienta. Warto tego typu kwestię ustalić z księgową już na początku współpracy.

Szukasz usług księgowych związanych z artykułem? Prześlij zapytanie ekspertom

Wybór formy opodatkowania przy wynajmowaniu nieruchomości  – pomoc obsługi księgowej

Osoby inwestujące w nieruchomości na wynajem chcą osiągać przyjętą stopę zwrotu. Chcąc, aby  tak się stało, muszą wybrać najkorzystniejszy dla siebie - i zgodny z przepisami prawa - sposób rozliczania przychodów i formę ich opodatkowania. W tym celu warto skorzystać z pomocy wyspecjalizowanego w dziedzinie najmu biura rachunkowego, które zapewnia pełne wsparcie w tym zakresie.

Opodatkowanie najmu lokalu mieszkalnego przez osoby fizyczne nieprowadzące działalności (tzw. najem prywatny) może być rozliczany na dwa sposoby:

  • na zasadach ogólnych - według skali podatkowej 18% lub 32%,
  • za pomocą ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych - 8,5%.

Podatnik rozliczający się za pomocą ryczałtu, ma obowiązek złożenia pisemnego oświadczenia do naczelnika właściwego urzędu skarbowego. Wybór ryczałtu należy zgłosić do 20. dnia miesiąca po miesiącu, w którym uzyskany został pierwszy przychód z najmu lub do 20 stycznia nowego roku podatkowego.

Opodatkowanie działalności gospodarczej w przypadku najmu może odbywać się na dwa sposoby:

  • na zasadach ogólnych - według skali podatkowej 18% i 32%,
  • według podatku liniowego 19%.

Szczegółowe informacje dotyczące rozliczania najmu prywatnego i w ramach działalności przedstawiamy w artykule: Jak rozliczyć wynajem nieruchomości?

Szukasz usług księgowych związanych z artykułem? Prześlij zapytanie ekspertom

Rozliczanie przez biuro rachunkowe wynajmu mieszkaniowego lub komercyjnego

Samodzielne rozliczanie przychodów z wynajmu lokali mieszkalnych lub komercyjnych może okazać się dla właściciela nieruchomości dużym wyzwaniem. Dlatego warto skorzystać z usług wyspecjalizowanego w tej dziedzinie biuro rachunkowego zwłaszcza wtedy, gdy wynajmujemy większą liczbę nieruchomości w ramach działalności gospodarczej. Dobry księgowy będzie dla takiej firmy nieocenionym wsparciem.

Rozliczanie podnajmu przez biuro rachunkowe

Podnajem to atrakcyjna forma prowadzenia działalności gospodarczej. Model ten zakłada, że właściciel nieruchomości nie wynajmuje jej bezpośrednio docelowym najemcom, którzy będą w niej zamieszkiwać na podstawie umowy najmu, a firmie, która następnie będzie ją takim osobom podnajmować. Taka forma działalności może rodzić jednak określone skutku podatkowe - warto, więc omówić podnajem z biurem rachunkowym, by upewnić się co do opłacalności biznesu.

Obsługa księgowa wynajmu krótkoterminowego

Rozliczanie najmu krótkoterminowego wymaga zarejestrowania działalności, a w niektórych przypadkach odliczania podatku VAT. Pełne wsparcie w tym zakresie zapewni inwestorowi wyspecjalizowane biuro rachunkowe, doskonale zorientowane w rozliczaniu przychodów z serwisów internetowych takich jak Airbnb czy Booking.

Rozliczanie wynajmu nieruchomości w działalności gospodarczej

Właścicielom nieruchomości przysługuje prawo do rozliczania najmu w ramach działalności gospodarczej. Takie podejście pozwala uwzględniać w kosztach wydatki bezpośrednio związane z wynajmem, a więc czynsze administracyjne, podatki od nieruchomości i faktury za media. Oprócz tego, działalność gospodarcza pozytywnie wpływa również na wizerunek właściciela mieszkania i pozwala mu na korzystanie z przewidzianych dotacji. O zakres pomocy w rozliczaniu najmu w działalności warto dopytać wybrane biuro rachunkowe.

Szukasz usług księgowych związanych z artykułem? Prześlij zapytanie ekspertom

Amortyzacja mieszkania przez księgową

Kupującemu mieszkanie pod wynajem, nie przysługuje prawo do jednorazowego odliczenia kosztu zakupu. Wydatek na nieruchomość i jej przystosowanie do wynajmu możesz zaliczyć do kosztów za pomocą odpisów amortyzacyjnych. Dobre biuro rachunkowe dla podmiotów wynajmujących nieruchomości oferujemy im kompleksową pomoc w tym zakresie – od ustalenia wartości początkowej mieszkania, przez wybór najkorzystniejszej metody amortyzacji i ustalenie jej stawki, po wprowadzenie mieszkania do ewidencji i dokonywanie odpisów.

Rozliczanie wynajmu w walucie obcej

W przypadku rozliczania najmu w walucie obcej wszystkie przychody przelicza się po średnim kursie NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu. Czynsz miesięczny rozliczany w ramach działalności gospodarczej przelicza się natomiast po średnim kursie NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego ostatni dzień miesiąca. Specyficzny sposób rozliczania oraz różnice kursowe to dla właścicieli lokali spore wyzwanie, w którym wyręczyć mogą ich wykwalifikowani pracownicy biura rachunkowego.

Porównaj biura rachunkowe dla właścicieli nieruchomości na wynajem

Różni klienci biur rachunkowych mają różne potrzeby. W serwisie Biura-rachunkowe.waw.pl udostępniona jest opcja filtrowania, która pomaga właścicielom nieruchomości na wynajmem porównać i znaleźć kompleksową obsługę księgową specjalizującą się w obsłudze najmu.

Szukasz usług księgowych związanych z artykułem? Prześlij zapytanie ekspertom

Listę biur rachunkowych, które specjalizują się w obsłudze firm zajmujących się najmem znajdziesz: biura rachunkowe obsługujące wynajem nieruchomości

Oprócz wygodnego filtrowania po specjalizacji, istnieje możliwość filtrowania biur rachunkowych po usługach dodatkowych, formach prawnych, programach księgowych, rodzajach księgowości, obsługiwanych językach i nie tylko. 

Eksperci artykułu: