Księgowość dla zakładów produkcyjnych i firm przemysłowych - na co zwrócić uwagę?

Dla firm: Księgowość dla zakładów produkcyjnych i firm przemysłowych - na co zwrócić uwagę?

  • 5.0 / 5
  • 3

Księgowość dla zakładu produkcyjnego

Firmy działające w branży przemysłu, bez względu na jego gałąź, zobowiązane są prowadzić księgowość w sposób adekwatny do jej charakterystyki i wysokości osiąganych przychodów. Specyfika działalności produkcyjnej sprawia, że księgowość takich przedsiębiorstw różni się znacznie od księgowości dedykowanej branżom usługowym.

Na rynku przybywa biur rachunkowych specjalizujących się w kompleksowej obsłudze przemysłu. Wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu tego typu księgowości pozwala skupić się na takich ważnych zagadnieniach, jak kalkulacja kosztu produkcji. Listę biur rachunkowych, które specjalizują się w obsłudze firm produkcyjnych znajdziesz: biura rachunkowe obsługujące produkcję.

Biuro rachunkowe specjalizujące się w obsłudze przemysłu

Zawarcie umowy z biurem rachunkowym to ważny krok w prowadzeniu każdej działalności, również w branży produkcyjnej. W związku z tym wybór księgowego zawsze warto poprzedzić wnikliwą analizą oferty biura i doświadczenia ich pracowników. 

Kompleksowa obsługa firm produkcyjnych pozwala ich właścicielom znacząco podnieść efektywność zakładu, a tym samym zwiększyć przychody. Powierzenie księgowości wyspecjalizowanym pracownikom biura daje też możliwość skupienia się na rozwoju własnej firmy - zarówno małego, jak i większego zakładu produkcyjnego.

Szukasz usług księgowych związanych z artykułem? Prześlij zapytanie ekspertom

Rachunkowość podmiotów produkcyjnych - najważniejsze elementy

1. Szeroki zakres usług

W ramach kompleksowej usługi księgowej, wyspecjalizowane biura oferują zakładom przemysłowym:

  • prowadzenie ksiąg rachunkowych,
  • obsługę kadrowo-płacową,
  • rozliczanie kosztów produkcji,
  • analizę rentowności produktów,
  • wsparcie w inwentaryzacji środków trwałych,
  • budżetowanie kosztów produkcji,
  • sporządzanie i konsolidację sprawozdań finansowych.

2. Obsługa księgowa na ERP klienta

Powszechne zastosowanie w przemyśle znajduje ERP - oprogramowanie służące do planowania zasobów przedsiębiorstwa. Dzięki niemu, firmy produkcyjne mogą efektywniej zarządzać przepływami w łańcuchu dostaw, operacjami finansowymi czy pracownikami produkcyjnymi.
Wybierając biuro rachunkowe do obsługi firmy produkcyjnej, zweryfikuj czy program księgowy, z którego korzysta biuro jest jednym z popularnych systemów ERP np.: Comarch ERP, Navision czy Promis. 

3. Zdalny dostęp do dokumentów

W ostatnich latach obserwujemy dynamiczny rozwój automatyzacji w branży produkcyjnej. Przedsiębiorstwa chętnie wykorzystują w swojej pracy nowoczesne technologie, jak chmury obliczeniowe, analiza big data czy sztuczna inteligencja. Chcąc sprostać wymaganiom branży, biura rachunkowe oferują klientom skorzystanie ze zdalnego dostępu do dokumentów, w tym faktur i raportów organizacji. Decydując się na księgowość w modelu outsourcing w firmie produkcyjnej warto na ten aspekt zwrócić uwagę. 

Szukasz usług księgowych związanych z artykułem? Prześlij zapytanie ekspertom

4. Kalkulacja kosztów produkcji

Kalkulacja kosztów produkcji stanowi proces ustalenia jednostkowego kosztu wytworzenia wyrobu gotowego i produktu niezakończonego oraz struktury tego kosztu. Jego prawidłowe rozliczenie to główne zagadnienie w rachunkowości finansowej zakładów produkcyjnych. Z uwagi na indywidualny charakter procesów produkcyjnych, kalkulacja produkcji dostosowywana jest do specyfiki danej jednostki i wielkości jej produkcji. Sprawdź, czy wybrane biuro rachunkowe prowadzi w ramach obsługi tego typu kalkulacje.

5. Doradztwo dla przemysłu

Nie tylko bieżące rozliczenia, sporządzanie sprawozdań czy kalkulacja kosztów produkcji, ale też wybór właściwej formy działalności czy formy jej opodatkowania jest niezwykle istotne. Również wiele kwestii związanych z rejestracją i prowadzeniem zakładu produkcyjnego może być dla przedsiębiorcy sporym wyzwaniem. Wszelkie wątpliwości rozwiać może profesjonalne doradztwo, w tym doradztwo podatkowe i prawne pomocne zarówno na etapie zakładania, jak i prowadzenia firmy. W związku z tym sprawdź, czy wybrane biuro rachunkowe współpracuje z doradcą i prawnikiem. 

Wsparcie księgowych będzie nieocenione zwłaszcza w zakresie oceny rentowności produkcji, jak i procedur związanych z wdrożeniem produktów na rynek czy potrzebnych zezwoleń (np. akcyza). W ramach poszczególnych gałęzi przemysłu można ubiegać się o różne formy dofinansowania, w tym na budowę parku maszynowego. Wsparcie w ich pozyskiwaniu będzie dodatkowym atutem biura.

Zobacz biura rachunkowe, które specjalizują się w obsłudze księgowej firm produkcyjnych: biura rachunkowe obsługujące produkcję.

Szukasz usług księgowych związanych z artykułem? Prześlij zapytanie ekspertom

Eksperci artykułu: