Prowadzenie firmy bez działalności gospodarczej - firma bez rejestracji

Dla firm: Prowadzenie firmy bez działalności gospodarczej - firma bez rejestracji

  • 4.7 / 5
  • 103

Działalność nierejestrowana to sposób na dodatkowy zarobek dla osób, które chcą uniknąć zbędnych formalności. Każdy początkujący przedsiębiorca może skorzystać z tej możliwości, musi jednak spełnić kilka warunków.

Czym jest działalność nierejestrowana?

Własna działalność bez rejestracji to stosunkowo nowe rozwiązanie, wprowadzone 30 kwietnia 2018 r, nazywane niekiedy „działalnością na próbę”. Przepisy mówiące o działalności nierejestrowanej znajdują się w tzw. Konstytucji biznesu.

Działalność nierejestrowana - dla kogo?

Działalność nierejestrowana, podobnie jak jednoosobowa działalność gospodarcza, prowadzona jest przez jedną osobę. Może nią być wyłącznie osoba, która w czasie ostatnich 60 miesięcy nie wykonywała działalności gospodarczej. Działalności nierejestrowanej nie mogą prowadzić biznesy, których działanie wymaga koncesji, licencji czy zezwoleń.

Działalność nierejestrowana to atrakcyjne rozwiązanie dla osób, które chcą dorobić do pensji lub emerytury bądź planują przetestować swój biznes bez zakładania firmy.

Działalność bez rejestracji - limit przychodów

Limit przychodu dla działalności nierejestrowanej uzależniony jest od wysokości minimalnego wynagrodzenia. Przychód z działalności bez rejestracji nie może przekraczać 50% kwoty minimalnego wynagrodzenia.

W przypadku roku 2022, gdy wynagrodzenie minimalne wynosi 3010 zł brutto, przychód z działalności nierejestrowanej nie może przekroczyć 1505 zł brutto.  W 2021 roku limit przychodu dla działalności nierejestrowanej wynosił 1400 zł brutto w okresie miesiąca, a w 2020 roku - 1300 zł brutto.

Szukasz usług księgowych związanych z artykułem? Prześlij zapytanie ekspertom

W przypadku przekroczenia limitu konieczna będzie rejestracja działalności. Warto wtedy zapoznać się z kosztami założenia działalności gospodarczej oraz z kosztami założenia spółki z .o.o.To dwie najczęściej wybierane formy prawne w Polsce.

Na zawnioskowanie o założenie działalności gospodarczej przedsiębiorca ma 7 dni od momentu przekroczenia limitu. Zarejestrowanie działalności gospodarczej przebiega na druku CEIDG-1.

Działalność nierejestrowana - jak założyć?

Jak wskazuje sama nazwa - działalność nierejestrowana nie wymaga urzędowej rejestracji. Jak zatem prowadzić własną firmę tym sposobem? Osoby uprawnione do korzystania z działalności nierejestrowanej, mogą zacząć ją prowadzić, pilnując jedynie nieprzekroczenia przychodów.

Działalność nierejestrowana - dokumentowanie przychodów

Prowadząc działalność nierejestrowaną, należy dokumentować przychody - pozwala to na śledzenie, ile przedsiębiorca może jeszcze zarobić, aby nie przekroczyć limitu. Wiąże się to z wystawianiem rachunków, które muszą zawierać: numer rachunku, datę wystawienia, nazwę sprzedawcy i nabywcy, nazwę usługi i kwotę do zapłaty.

PIT - jak rozliczyć działalność nierejestrowaną?

Działalność nierejestrowana, w odróżnieniu od działalności gospodarczej, nie wymaga odprowadzania okresowych zaliczek na podatek dochodowy. Nie oznacza to jednak, że jest ona zwolniona z podatku dochodowego.

Szukasz usług księgowych związanych z artykułem? Prześlij zapytanie ekspertom

Osiągnięte w ramach działalności nierejestrowanej przychody i koszty ich uzyskania należy wykazać w zeznaniu rocznym PIT-36 (wiersz 9 dotyczący działalności nierejestrowanej). Stawka podatku od działalności nierejestrowanej opiera się na skali podatkowej - wynosi 17% i 32%.

Własna działalność nierejestrowana a VAT

Czynnym podatnikiem VAT są przedsiębiorcy, którzy przez cały rok dokonali sprzedaży o wartości powyżej 200 000 zł. Ograniczenia finansowe, dotyczące działalności nierejestrowanej, automatycznie zwalniają korzystających z niej przedsiębiorców z konieczności płacenia podatku od towarów i usług.

Jednocześnie istnieją przypadki, w których osoba prowadząca działalność bez rejestracji musi płacić podatek VAT. Dotyczy to działalności związanych ze sprzedażą metali szlachetnych i wyrobów jubilerskich, towarów objętych akcyzą i usług prawniczych.

Działalność nierejestrowana a ZUS

Działalność nierejestrowana nie wymaga rejestracji w ZUS. Przedsiębiorca nie odprowadza więc żadnych składek - społecznych ani zdrowotnych, nie musi też składać stosownych deklaracji.

Działalność bez rejestracji a zatrudnienie

Prowadząc działalność nierejestrowaną można zatrudniać pracowników. Osoba prowadząca działalność nierejestrowaną może podejmować współpracę na zasadzie umowy o dzieło, zlecenie czy o pracę. Dostępne formy zatrudnienia pracowników znajdziesz w artykule: Formy zatrudnienia pracownika

Szukasz usług księgowych związanych z artykułem? Prześlij zapytanie ekspertom

Zatrudnianie pracowników wiąże się dodatkowymi obowiązkami - należy rozliczać pracownika z PIT i opłacać składki ZUS. Konieczne jest również prowadzenie pełnej dokumentacji pracowniczej, obejmującej akta osobowe, deklaracje podatkowe i zaliczki na podatek dochodowy

Działalność nierejestrowana a kasa fiskalna

Do posiadania kasy fiskalnej zobowiązani są przedsiębiorcy osiągający roczny obrót na poziomie 20 000 tys. zł. Nierejestrowana działalność nie może osiągać takiej sprzedaży, co oznacza, że osoby je prowadzące są zwolnione z obowiązku korzystania z kasy fiskalnej.

Eksperci artykułu:

Biura obsługujące: