Prowadzenie firmy bez działalności gospodarczej - firma bez rejestracji

Prowadzenie firmy bez działalności gospodarczej - firma bez rejestracji

 • 4.8 / 5
 • 100

Działalność nierejestrowana jest nową formą działalności wchodzącą w życie na przełomie marca i kwietnia 2018 roku, której nie trzeba rejestrować w CEIDG, oraz opłacać składek ZUS. A zatem każdy początkujący przedsiębiorca może skorzystać z tej możliwości, musi jednak spełnić kilka warunków. Działalność nierejestrowana nie jest działalnością gospodarczą, stanie się dopiero wtedy, gdy przekroczy kwotę przychodów określoną w ustawie. Dzięki wprowadzeniu działalności nierejestrowanej, o wiele łatwiej będzie można przetestować pomysł na biznes, nie łamiąc przy tym prawa.

Chcąc prowadzić firmę bez rejestracji (działalność nierejestrowaną), należy spełnić następujące warunki:

 • Działalność ta jest możliwa wyłącznie dla osób, które przez ostatnie pięć lat nie prowadziły firmy.
 • W działalności prowadzonej bez rejestracji, jest warunek aby ta działalność nie wymagała uzyskania koncesji, pozwoleń i licencji.
 • Działalność nierejestrowaną można prowadzić tylko do takiego momentu, w którym miesięczny przychód z tej działalności nie przekroczy 50% minimalnego wynagrodzenia.
  W 2018 roku jest to kwota 1050 zł.
 • Nie można prowadzić działalności w formie spółki cywilnej.

Jak wygląda kwestia podatków w przypadku prowadzenia firmy bez działalności gospodarczej?

Działalność nierejestrowana nie wymaga posiadania NIP, REGON, konta bankowego, czy prowadzenia księgowości, nie oznacza to jednak, że jest zwolniona z podatku.

Masz pytania dotyczące artykułu? Zadaj je naszym ekspertom

 • Przy prowadzeniu tej działalności nie płaci się ZUS-u.
 • Podatek dochodowy – przychody osiągane z działalności nierejestrowanej są przychodami z innych żródeł i podlegają opodatkowaniu. Podatek (18%) będzie do zapłacenia na koniec roku w zeznanie PIT, jako niedopłata.
 • Podatek VAT –  art.113 ustawy o podatku od towarów i usług mówi, że osoba prowadząca tę działalność będzie zwolniona z podatku VAT.

Obowiązki dla osób, które chcę prowadzić firmę bez rejestracji:

 • Pomimo braku rejestracji firmy, na mocy Kodeksu Cywilnego osoba prowadząca tę działalność uznawana jest za przedsiębiorcę, a zatem musi respektować prawa konsumenta.
 • Wystawianie rachunków –  art.109 ust.1 ustawy, mówi o obowiązku prowadzenia uproszczonej ewidencji sprzedaży za każdy dzień. Ewidencja będzie przydatna, aby śledzić, ile jeszcze można zarobić by nie przekroczyć limitu. Wiąże się to z wystawianiem rachunków, które powinny zawierać: numer rachunku, datę wystawienia, nazwę sprzedawcy i nabywcy, nazwę usługi i kwotę do zapłaty.
 • Po przekroczeniu 50% minimalnego wynagrodzenia tj.1050zł. miesięcznie działalność uznawana będzie za działalność gospodarczą. Wówczas jest siedem dni na zarejestrowanie firmy w CEIDG. Warto wtedy zapoznać się z kosztami założenia działalności gospodarczej oraz z kosztami założenia spółki z .o.o.To dwie najczęściej wybierane formy prawne w Polsce.

Masz pytania dotyczące artykułu? Zadaj je naszym ekspertom

Eksperci artykułu: