Wynagrodzenie księgowych w Warszawie

Dla firm: Wynagrodzenie księgowych w Warszawie

  • 4.8 / 5
  • 9

Rośnie zapotrzebowanie na księgowych

Jak wynika z Raportu Płacowego 2019, przygotowanego przez firmę doradztwa personalnego Hays, obecna sytuacja rynkowa sprzyja księgowym w Warszawie. Podobnie jak w ostatnich kilku latach, specjaliści do spraw księgowości, tak samo jak specjaliści w obszarach IT, sprzedaży czy inżynierii, nie muszą obawiać się braku pracy i zainteresowania ze strony rekruterów. Utrzymujący się rynek pracownika sprawia, że to przed pracodawcami stoi poważne wyzwanie. Zdobycie uwagi wartościowych księgowych, przebierających w ofertach i stawiających wysokie wymagania, wymaga nieustannego podnoszenia oferowanych im zarobków. Co ciekawe, jak przekonują specjaliści od trendów na rynku pracy, zagrożenia dla świetnej sytuacji księgowych nie stanowi (przynajmniej póki co) postępująca w tym zawodzie automatyzacja.

Wysokość zarobków warszawskich księgowych

Księgowość, do niedawna mało doceniana praca administracyjna, jest dziś jedną z intensywniej rozwijających się branż. Współcześni księgowi są nie tylko specjalistami od cyferek i skomplikowanych przepisów prawnych. Coraz częściej pełnią rolę doradców, analityków czy dyrektorów finansowych, kluczowych dla finansów przedsiębiorstwa. To z kolei przekłada się na rosnące zarobki księgowych.

Ciekawych wniosków na temat pracy w księgowości dostarcza wspomniany wcześniej raport płacowy. Uwzględnia on różne regiony Polski, w tym oczywiście warszawski rynek księgowych. Uwaga – dane dotyczą miesięcznego wynagrodzenia brutto dla osób zatrudnionych na pełen etat.

Oto jak w tym roku kształtować się będą stawki wynagrodzeń dla poszczególnych stanowisk w księgowości:

  • Młodszy księgowy - pracownik wymagający merytorycznego wsparcia ze strony przełożonych, często student lub osoba ze średnim wykształceniem, w przypadku którego nie jest wymagane doświadczenie. To najniżej opłacane stanowisko w księgowości. Wysokość zarobków: od 2853,96 do 3898,81 zł, mediana - 3376,39 zł netto

  • Księgowy - zwykle pracownik, który swoją przygodę z zawodem zaczynał jako młodszy księgowy. Awans zawodowy wiąże się nie tylko z większym zakresem obowiązków, ale i wyższą pensją. Wysokość zarobków: od 4247,43 do 5292,29 zł, mediana - 4769,86 zł netto

  • Samodzielny księgowy - pracownik odpowiedzialny za  kompleksową obsługę jednego lub większej liczby obszarów księgowości, takich jak podatki, zobowiązania czy należności. Zakres usług księgowych, jak i pensja, zależą w tym przypadku od specyfiki danej branży oraz wielkości samej firmy. Wysokość zarobków: od 5292,29 do 7034,39 zł, mediana - 6163,34 zł netto

  • Starszy księgowy - pracownik, który poza kompleksową obsługą księgowości, zajmuje się również prowadzeniem szkoleń dla pozostałych członków zespołu księgowego. Wysokość zarobków:od 5292,29 do 8427,87 zł, mediana - 6860,08 zł netto

  • Główny księgowy - pracownik odpowiedzialny za przygotowywanie sprawozdań ze wszystkich przeprowadzonych przez firmę operacji finansowych. Cenione są u niego znajomość prawa podatkowego, zasad rachunkowości zarządczej czy międzynarodowych standardów rachunkowości. Wysokość zarobków: od 8427,87 do 17485,97 zł, mediana – 12956,92 zł netto

Wynagrodzenie księgowych w Warszawie a w innych miastach

Na najwyższe zarobki w księgowości, niezależnie od zajmowanego stanowiska, liczyć mogą księgowi z Warszawy. Największe różnice widoczne są w porównaniu z mniejszymi miastami. W tyle stolica zostawia jednak również większe miasta – Wrocław, Kraków czy Katowice. Tam, średnie zarobki księgowych są niższe o 1000 zł, a w przypadku głównych księgowych – o 2000 zł.

Od czego zależą zarobki księgowych?

Wysokość zarobków księgowych w Warszawie zależna jest od kilku czynników. Kluczowym z nich
jest doświadczenie zawodowe. Niemniej ważną rolę pełni znajomość języków obcych. Nie bez znaczenia jest też również rozmiar firmy, determinujący zakres obowiązków księgowych. W większych firmach, które obracają ogromnymi kwotami, księgowi liczyć mogą na zarobki wyższe od tych w mniejszych firmach.

Czym zajmują się księgowi?

Warszawscy księgowi zajmują się ogółem spraw związanych z rachunkowością w firmie. W szerokim zakresie ich zadań, w zależności od zajmowanego stanowiska, znajdują się: prowadzenie podatkowej księgi przychodów i rozchodów, wprowadzanie danych do systemu, obliczanie podatków, ewidencjonowanie, przygotowywanie deklaracji oraz pilnowanie terminów płatności w US i ZUS. Księgowi służą również początkującym przedsiębiorcom wsparciem w założeniu własnej działalności.

Gdzie szukać pracy w księgowości?

Ofert pracy księgowi z Warszawy szukać mogą w małych i średnich firmach, centrach usług biznesowych oraz działach finansowych, controllingu czy kadr i płac. Wykorzystują do tego serwisy z ogłoszeniami o pracę w Warszawie. Przybywa również osób decydujących się na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej w postaci niezależnego biura rachunkowego.

Jakich cech u księgowych szukają pracodawcy?

Ze wspomnianego już raportu Hays na 2019 rok, oprócz wiedzy i doświadczenia, pracodawcy coraz większą wagę przywiązują do kompetencji miękkich kandydatów. Cenione są przede wszystkim pro-aktywna podstawa, zdolności komunikacyjne i umiejętność pracy zespołowej. Na znalezienie dobrze płatnej pracy liczyć mogą księgowi stawiający na podnoszenie swoich kompetencji. Przydatne będą zwłaszcza wszelkiego rodzaju certyfikaty, potwierdzające wiedzę w danym obszarze, np.: Certyfikat księgowy C.I.K. czy bardziej zaawansowane jak: CIMA, ACCA czy też status biegłego rewidenta lub doradcy podatkowego.