Księgowość dla firmy prowadzącej sprzedaż e-commerce

Dla firm: Księgowość dla firmy prowadzącej sprzedaż e-commerce

  • 4.0 / 5
  • 4

Księgowość dla firmy prowadzącej sprzedaż e-commerce. Co musisz o niej wiedzieć?

Prowadzisz firmę na rynku e-commerce? A może właśnie zakładasz e-sklep? Dopełnienie wszelkich niezbędnych formalności oraz automatyzacja wielu procesów sprawią, że Twoi klienci będą do Ciebie chętnie wracać, a fiskus nie będzie miał Ci nic do zarzucenia. W tym artykule uzyskasz cenne wskazówki na co zwrócić uwagę przy wyborze biura rachunkowego dla firmy prowadzącej sprzedaż e-commerce.

Listę biur rachunkowych, które specjalizują się w obsłudze sprzedaży internetowej znajdziesz: księgowość / biura rachunkowe dla e-commerce

Jakie problemy możesz napotkać, prowadząc e-sklep samodzielnie bez pomocy w księgowości e-commerce?

Do najczęstszych problemów z pewnością można zaliczyć problemy z fiskusem. Od początku 2022 roku w każdym miesiącu na podstawie wygenerowanego przychodu przedsiębiorca jest zobligowany do zapłaty składki zdrowotnej. Każdy miesiąc to kolejne żmudne wyliczenia podatku oraz składek ZUS. Jeśli nigdy wcześniej nie zajmowałeś się prowadzeniem księgowości, warto przekazać tę część swojej pracy doświadczonej księgowej. Dzięki temu można uniknąć kar finansowych z powodu nieprawidłowości.

Warto również zwrócić uwagę, że polskie prawo wciąż ewoluuje. Aby skrupulatnie prowadzić księgowość w firmie e-commerce, trzeba bezustannie monitorować wprowadzane przez ustawodawców zmiany w przepisach. Taka praca pochłania mnóstwo energii oraz czasu, a do tego jest niezwykle odpowiedzialna.

Szukasz usług księgowych związanych z artykułem? Prześlij zapytanie ekspertom

Sprzedaż w Polsce czy w Unii Europejskiej? Księgowość w e-commerce a obowiązki przedsiębiorcy.

Decydując się na prowadzenie e-sklepu, już na początku swojej działalności warto określić, czy sprzedaż będzie prowadzona tylko na terenie Polski, czy też w innych krajach Unii Europejskiej. Jeśli zależy Ci na sprzedaży na znacznie szerszym rynku, co internet oraz liczne platformy zakupowe skutecznie ułatwiają, konieczne jest dopełnienie wszelkich formalności. Oprócz posiadania NIP-u europejskiego trzeba również wypełnić niezbędną dokumentację.

Rozliczanie bramek płatności PayU, PayPal oraz PayPro w księgowaniu sprzedaży e-commerce

Płatności internetowe to idealne formy rozliczeń za zakupy, dzięki nim pieniądze są na koncie sprzedającego często niemal od razu. Jednak decyzja o tym, który system warto wybrać do swojego e-sklepu, już nie jest tak oczywista. Wybór jest oczywiście ogromny, ale korzystanie z poszczególnych form wiąże się również z uiszczaniem prowizji. Do najczęściej wykorzystywanych form płatności internetowych z pewnością można zaliczyć PayU, PayPal, PayPro, Przelewy24, Apple Pay oraz Revolt. Oczywiście klienci chętnie korzystają również z kart kredytowych Mastercard oraz Visa. Pilnowanie rozliczeń oraz dopełnianie obowiązków podczas współpracy z każdym bankiem jest dość czasochłonne i wymaga sporej wiedzy.

Generowanie sprzedaży na rynku e-commerce za pośrednictwem platform sprzedażowych Amazon i Allegro

Platformy sprzedażowe, do których z pewnością można zaliczyć polskie Allegro oraz Amazon, który swoim zasięgiem obejmuje znaczną część Europy, to możliwość dotarcia do jeszcze szerszego grona klientów. Jednak pośrednicy nie są bezinteresowni i w zamian za korzystanie z platformy pobierają część zysków. W jaki sposób korzystać z platform na rynku e-commerce, by po odliczeniu kosztów produktów, działalności oraz prowizji wyjść na plus? Z dobrą księgowością specjalizującą się w tej branży takie rachunki nie będą wyzwaniem.

Szukasz usług księgowych związanych z artykułem? Prześlij zapytanie ekspertom

Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów a profesjonalna księgowość w e-commerce

To kolejny przepis, który reguluje sprzedaż na rynku europejskim. Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów to posiadanie praw do rozporządzania towarami, które trafiają do przedsiębiorcy w ramach kolejnych dostaw. Prawo dotyczy transakcji międzynarodowych, w których przedsiębiorca z Polski otrzymuje towar od przedsiębiorcy z Unii Europejskiej. WNT to zbiór przepisów, które również należy znać, by handlować importowanymi towarami.

Ewidencja zwrotów i reklamacji w Polsce i w Europie

Każdy kraj w Europie ma nieco inną procedurę zwrotów oraz reklamacji. W Polsce przedsiębiorcy są zobligowani przez ustawodawcę do prowadzenia ewidencji zwrotów oraz reklamacji. Ponadto powinny się one odbywać zgodnie z obowiązującymi w naszym kraju przepisami.

Podsumowanie: jak poradzić sobie z księgowością e-commerce?

Księgowość e-commerce to rozległa branża, która obliguje każdego właściciela firmy do pracy według przyjętego przez rządzących schematu. Dodatkowym utrudnieniem są wciąż zmieniające się przepisy, które zobowiązują przedsiębiorców do wprowadzenia kolejnych druków, udogodnień lub raportów.

To wszystko powoduje, że branże e-commerce wcale nie zalicza się do tych łatwiejszych. Prowadzenie księgowości oraz dopełnienie wszelkich zobowiązań wobec fiskusa to ogrom pracy, którą trzeba wykonać w każdym miesiącu. Prowizja dla platform sprzedażowych, VAT, cło, zwolnienia z podatków oraz opodatkowanie towarów z importu to tylko kilka z całej listy zagadnień, w których trzeba się świetnie orientować.

Szukasz usług księgowych związanych z artykułem? Prześlij zapytanie ekspertom

Z tego powodu wśród profesjonalnych firm zajmujących się księgowością znajdują się takie, które zajmują się tylko i wyłącznie rynkiem e-commerce. Dzięki temu świetnie się orientują w zmieniającym się prawie nie tylko w Polsce, ale także na terenie całej Europy. Jeśli chcesz ułatwić sobie prowadzenie firmy na rynku e-commerce, skorzystaj z usług doświadczonych firm. Listę biur rachunkowych, które specjalizują się w obsłudze sprzedaży internetowej znajdziesz: księgowość / biura rachunkowe dla e-commerce

Eksperci artykułu: