Księgowość dla firm z branży informatycznej - na co zwrócić uwagę?

Dla firm: Księgowość dla firm z branży informatycznej - na co zwrócić uwagę?

  • 5.0 / 5
  • 1

Biuro rachunkowe specjalizujące się w branży informatycznej IT

Na rynku obecnie dział wiele biur rachunkowych, które specjalizuje się w obsłudze klientów prowadzących firmy w branży informatycznej. Wybór biura księgowego z taką specjalizacją daje ogromną przewagę – księgowa znając branże może zaproponować korzystne rozwiązania podatkowe oraz dopełni za przedsiębiorcę wszystkich formalności. 

Listę biur rachunkowych, które specjalizują się w obsłudze firm informatycznych znajdziesz: Biura rachunkowe obsługujące branżę informatyczną

Księgowość dla informatyka / programisty - na co zwrócić uwagę?

Przed podpisaniem umowy o obsługę księgową przez informatyka / programistę w biurze rachunkowym warto zwrócić uwagę na wiele elementów. Poniżej lista tych, które dla firmy z branży IT będą istotne.

Obsługa księgowa ulgi IP BOX przez biuro rachunkowe

IP BOX to ulga podatkowa mająca na celu wspieranie działalności badawczo-rozwojowej przedsiębiorstw. Przedsiębiorcy uzyskujący dochody z kwalifikowanych praw własności intelektualnej i spełniający określone warunki, mogą co do tych dochodów zastosować preferencyjną stawkę podatku dochodowego w wysokości 5%. Natłok obowiązków i zawiłość interpretacji podatkowych sprawia jednak, że wielu przedsiębiorców działających w branży informatycznej nie wie, czy i jak skorzystać z ulgi IP BOX. Dobre biuro rachunkowe służy pomocą w przygotowaniu dokumentacji i wniosku o interpretację w zakresie ulgi. Więcej na jej temat w artykule: Ulga IP Box - czym jest i kto może z niej skorzystać?

Szukasz usług księgowych związanych z artykułem? Prześlij zapytanie ekspertom

Znajomość specyfiki branży IT przez księgowego

W branży informatycznej istotne jest wsparcie w optymalizowaniu strategii podatkowej oraz bieżące śledzenie zmian w prawie. Bez znajomości branżowych zmian podatkowych nie jest możliwe wdrożenie odpowiednich rozwiązań. Dlatego też warto upewnić się, że biuro rachunkowe, której zamierzamy powierzyć księgowość firmy zna specyfikę branż IT, a w efekcie może dopasować odpowiednie dla ich potrzeb działania.

Komunikacja online w biurze rachunkowym

Kolejnym istotnym elementem współpracy firm informatycznych z biurem rachunkowym jest sposób prowadzenia komunikacji. Należy zwrócić uwagę, że pomimo szybko rozwijającej się technologii do której branża IT jest przyzwyczajona, wiele biuro rachunkowych działa w oparciu o tradycyjne rozwiązania. W związku z tym, warto zwrócić uwagę, czy w wybranym biurze rachunkowym będziemy mogli np. odbyć spotkanie online, otrzymamy aplikację w której na bieżąco będziemy mogli sprawdzić koszty / przychody w danym miesiącu, czy opłacić podatki z poziomu aplikacji, co ułatwia prowadzenie firmy.  

Rozliczanie faktur zagranicznych przez obsługę księgową w firmie informatycznej 

Przedstawiciele branż IT często nawiązują kontakty z zagranicznymi kontrahentami, otrzymując przy tym faktury w walucie obcej. To z kolei rodzi obowiązek poprawnego rozliczania różnic kursowych, stanowiących różnicę między wartością na fakturze, a wartością zapłaty po przewalutowaniu na polskie złotówki. Warto zwrócić wagę czy wybrane biuro rachunkowe będzie w stanie rozliczyć każdą fakturę zagraniczną. 

Szukasz usług księgowych związanych z artykułem? Prześlij zapytanie ekspertom

Rozliczanie konferencji i dotacji w branży IT

Branża informatyczna i telekomunikacyjna wymagają nieustannego rozwoju. Wielu właścicieli firm bierze więc udział w konferencjach - krajowych i zagranicznych oraz korzysta z programów dotacji i dofinansowania. W obu przypadkach konieczne jest właściwe rozliczanie wyjazdów i przyznanych środków. Wybierając księgowość dla firmy informatycznej sprawdź, czy rozliczenie konferencji i dotacji będzie dostępne w Twoim biurze rachunkowym.

Szeroki zakres usługi księgowej

Dostępność różnorodnych usług to olbrzymia wygoda dla przedsiębiorcy działającego w branży informatycznej. Dzięki temu, wszelkie sprawy dotyczące prowadzenia firmy załatwi on w ramach jednej umowy. Przed nawiązaniem współpracy z biurem warto więc zapoznać się z pełnym wykazem usług wchodzących w dany pakiet. W ten sposób unikniemy też konieczności dopłaty za dodatkowe usługi lub zawarcia odrębnej umowy z drugim biurem, jeśli wybrane przez nas nie wykonuje części zadań.

W przypadku specjalistów chcących rozpocząć działalność, nieoceniona jest pomoc w założeniu firmy. O tym, jakich formalności należy podjąć, przeczytać można w artykule: Firma informatyczna - jak założyć? Jakie PKD? Księgowość, Podatki.

Biura rachunkowe dla firmy informatycznej

W odpowiedzi na odmienne potrzeby różnych przedsiębiorców prowadzących działalność informatyczną / programistyczną w serwisie Biura-rachunkowe.waw.pl została wprowadzona opcja filtrowania biur rachunkowych po specjalizacji. Za jej pomocą możliwe jest przeglądanie i porównywanie ze sobą księgowych, świadczących usługi dla branży IT. Listę biur rachunkowych, które specjalizują się w obsłudze firm informatycznych znajdziesz: Biura rachunkowe obsługujące branżę informatyczną

Szukasz usług księgowych związanych z artykułem? Prześlij zapytanie ekspertom

Eksperci artykułu: