Firma informatyczna - jak założyć? Jakie PKD? Księgowość, Podatki

Dla firm: Firma informatyczna - jak założyć? Jakie PKD? Księgowość, Podatki

  • 4.8 / 5
  • 12

W dzisiejszych czasach zapotrzebowanie na osoby świadczące usługi informatyczne jest bardzo duże. Nic więc dziwnego, że osoby, które posiadają wiedzę w tej dziedzinie chętnie zakładają własne firmy informatyczne. Z artykułu dowiesz się jak założyć firmę informatyczną, uzyskasz informację o księgowości i podatkach w firmie IT.

Firma informatyczna – jak założyć?

Chcąc założyć działalność gospodarczą w pierwszej kolejności musisz udać się do urzędu miasta lub gminy, gdzie zarejestrujesz swoją działalność poprzez wpis do CEIDG. Obecnie możesz zrobić to również przez internet, aby jednak było to możliwe musisz posiadać podpis elektroniczny z certyfikatem kwalifikowanym lub profil zaufany na platformie ePUAP. Zanim jednak zdecydujesz się na rejestrację działalności musisz zadbać o kilka kwestii, takich jak wybór formy opodatkowania swojej działalności oraz wyszukanie numerów PKD, które odpowiadają działalności jaką zamierzasz wykonywać.

Jaki numer PKD wybrać otwierając firmę informatyczną?

Numer PKD określa zakres działalności twojej firmy. Doświadczeni przedsiębiorcy radzą, aby podawać jak najwięcej pasujących do naszej działalności numerów. W przypadku usług informatycznych są to między innymi numery takie jak:

  • 62.01 - Działalność związana z oprogramowaniem
  • 62.02 - Działalność związana z doradztwem w zakresie informatyki
  • 62.03 - Działalność związana z zarządzaniem urządzeniami informatycznymi
  • 47.91 - Sprzedaż detaliczna prowadzona przez domy sprzedaży wysyłkowej lub Internet

Szukasz usług księgowych związanych z artykułem? Prześlij zapytanie ekspertom

Firma informatyczna – jaką formę opodatkowania wybrać?

Wśród decyzji jakie musisz podjąć otwierając własną działalność wymienić należy także wybór formy opodatkowania. Wśród dostępnych opcji wymienić możemy formy opodatkowania takie jak:

Nie wszystkie z nich sprawdzają się jednak w przypadku firm świadczących usługi informatyczne. Przykładowo, jeśli w zakres swojej działalności wchodzi tworzenie programów informatycznych, na które udzielasz klientom licencji nie możesz zdecydować się na ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.

Najczęściej wybieranym przez informatyków rozwiązaniem są zasady ogólne.To forma opodatkowania, która ma wiele zalet. Wśród nich wymienić możemy między innymi stosunkowo niskie podatki, możliwość rozliczania się z małżonkiem czy też wliczanie w koszty wydatków związanych z prowadzeniem i rozwojem biznesu.

Firma informatyczna - z VAT czy bez VATu?

Rozpoczęcie działalności gospodarczej wiąże się z decyzją czy zostać płatnikiem VAT. Poza rodzajami działalności są do tego zobligowane firmy, które przekraczają kwotę 200 tys. zł sprzedaży netto. Czynnym płatnikiem VAT warto zostać jeśli zamierzamy świadczyć usługi innym czynnym podatnikom VAT oraz wówczas gdy twoje usługi opodatkowane będą stawką poniżej 23%. W pozostałych przypadkach warto rozważyć skorzystanie ze zwolnienia podmiotowego z VAT.

Szukasz usług księgowych związanych z artykułem? Prześlij zapytanie ekspertom

Eksperci artykułu: