Zasady rozliczania zakupów na AliExpress - księgowość i podatki

Dla firm: Zasady rozliczania zakupów na AliExpress - księgowość i podatki

  • 4.2 / 5
  • 26

Sprzedaż produktów kupionych na AliExpress

Zakup produktów na AliExpress w celu dalszej odsprzedaży towarów, wiąże się z koniecznością zarówno zarejestrowanie firmy, jak i uzyskanie numeru EORI. Ważne jest otrzymanie od dostawcy faktury handlowej (commercial invoice).

Należy również pamiętać o dokładnym sprawdzeniu towaru - sprzedaż produktów niezgodnych z normami unijnymi (np. CE) jest nielegalna. Przede wszystkim jednak, nawet zamawiający z AliExpress, zobowiązani są do pokrycia kosztów cła i VAT-u. 

Zakupy / import towarów z AliExpress a cło

Kupujący na AliExpress muszą liczyć się z koniecznością opłacenia cła. Odprawie celnej podlegają wszystkie towary sprowadzone spoza Unii Europejskiej.

Jak wynika z komunikatu Ministerstwa Finansów: „Zwolnione z należności celnych przywozowych są przesyłki zawierające towary o niewielkiej wartości, wysyłane bezpośrednio z państwa trzeciego do odbiorcy znajdującego się w Unii Europejskiej, przy czym „towary o niewielkiej wartości" oznaczają towary, których rzeczywista wartość nie przekracza 150 EUR na przesyłkę.”

Gdy zakupiony na AliExpress towar ma wartość wyższą niż 150 EUR, kupujący otrzyma zawiadomienie o konieczności dosłania dokumentów potwierdzających zakup.

Wysokość cła różni się między poszczególnymi produktami - niektóre z nich mają zerową stawkę, a dla innych waha się ona na poziomie 3-8% wartości towaru. Koszt cła dla konkretnego towaru można sprawdzić w systemie ISZTAR.

Szukasz usług księgowych związanych z artykułem? Prześlij zapytanie ekspertom

Zakupy / import towarów z AliExpress a VAT

Dla zakupów o niedużej wartości (do 22 EUR), przesyłki pochodzące z Chin są zwolnione z VAT-u. Jeśli sprzedający na deklaracji celnej zaznaczy okienko z napisem „Gift” - wartość przesyłki zwolnionej z podatku VAT wzrasta do 45 EUR. Azjatyccy sprzedawcy często wykorzystują też lukę prawną polegającą na wysyłaniu zakupionych niewielkich towarów w formie listów - te nie podlegają w Polsce opłatom celnym oraz nie są obciążone podatkiem VAT. 

Kupujący towary o wyższej wartości  mogą otrzymać zawiadomienie z urzędu celnego o konieczności opłacenia podatku VAT. Podatek wynosi 23% od wartości produktu przeliczonej na złotówki według kursu NBP. Do tego doliczyć należy dodatkową opłatę pocztową za przedstawienie przesyłki do kontroli celnej. Podobnie jak w przypadku cła, niektóre produkty mogą podlegać obniżonej stawce bądź zostać całkowicie zwolnione z opodatkowania. 

Zamawianie próbek z Chin / AliExpress - zwolnienie z cła i VAT-u

Zamawianie próbek produktu podlega zwolnieniu z VAT-u i cła, gdy służy wyłącznie promocji i prezentacji produktu. Zamawianie próbek ma na celu złożenie zamówienia, jeśli cel ten nie zostanie spełniony, kupujący musi zapłacić cło oraz VAT z odsetkami.

Szukasz usług księgowych związanych z artykułem? Prześlij zapytanie ekspertom

Opodatkowanie produktów z AliExpress wysyłane z europejskiego magazynu

Spora część sprzedawców Chin dysponuje magazynami zlokalizowanymi w Europie, na przykład w Hiszpanii. Oznacza to nie tylko szybsze dostarczenie zamówienia, ale przede wszystkim jego zwolnienie z cła i VAT-u, ponieważ jest to obrót towaru w Unii Europejskiej.

Nieopłacenie cła lub VAT-u przy zakupach z AliExpress - jakie konsekwencje?

Cło razem z VAT-em należy opłacić przy odbiorze przesyłki. W przypadku nieopłacenia cła lub VAT-u przesyłka wróci do sprzedawcy, a kupujący będzie musiał sam ubiegać się o zwrot pieniędzy za zakupiony towar.

Nie wszystkie paczki są sprawdzane przez urzędy celne, co oznacza, że konieczność opłacenia VAT-u i/lub cła może kupującego po prostu ominąć.

Zakupy na AliExpress - jak jest obecnie?

Obecnie, dokonując zakupów na chińskiej platformie, możemy wyodrębnić następujące zasady zwolnienia z opłat celnych i podatku VAT.

Opłaty do 22 EUR od 22 do 150 EUR powyżej 150 EUR
Cło nie nie tak
VAT nie tak tak

Zakupy na AliExpress - jak będzie?

Niskie ceny i duży wybór, a do tego możliwość dostarczenia towarów do odbiorcy z pominięciem opłat celnych oraz podatków - to kluczowe zalety zakupów na chińskiej platformie. Wkrótce ma się to jednak zmienić.

Szukasz usług księgowych związanych z artykułem? Prześlij zapytanie ekspertom

Zgodnie z nowymi przepisami unijnymi (tzw. pakiet e-commerce), od początku 2021 przesyłki z Chin zakupione na AliExpress będą w Polsce droższe. Planowane zmiany mają na celu uszczelnienie systemu podatkowego w ramach przesyłek dostarczanych z krajów trzecich. Obejście uiszczenia cła i VAT-u przynosi bowiem Skarbowi Państwa duże straty w budżecie. Szacuje się, że wraz z wprowadzeniem nowych regulacji, liczba przesyłek z Chin zmaleje nawet o 30-40 proc. Zmiany te z pewnością ucieszą przedsiębiorców sprzedających towary na polskim Allegro.

Opłaty od 0 do 150 EUR powyżej 150 EUR
Cło nie tak
VAT tak tak

1 stycznia 2021 r. w życie wejdą nowe regulacje dotyczące zagranicznych przesyłek docierających do Polski. Zgodnie z nimi, każda przesyłka z krajów trzecich będzie podlegała procedurze celnej i konieczności dokonania zgłoszenia celnego.

A to oznacza, że nowe przepisy zniosą obecnie obowiązujące zwolnienie od podatku VAT na import przesyłek spoza UE o wartości nieprzekraczającej 22 EUR, natomiast należności celne i podatkowe w przypadku towarów o wartości powyżej 150 euro pozostają bez zmian.

Szukasz usług księgowych związanych z artykułem? Prześlij zapytanie ekspertom

Import towarów z Chin - wsparcie księgowe biura rachunkowego 

Zakup produktów na AliExpress w celu ich odsprzedania w Polsce to świetny pomysł na biznes dla osób, które chcą rozpocząć drobny import z Azji. To też dobre przygotowanie do działalności na większą skalę, o której pisaliśmy w artykule Import z Chin - wymagania, księgowość, vat, cło.

Import towarów z Chin wiąże się z obowiązkiem dopełnienia wielu formalności. Szczególnie dla nowych firm, które rozważają sprowadzenie dóbr spoza z krajów spoza UE, kwestie podatkowe mogą okazać się sporym wyzwaniem. W teorii, zmiany mają pomóc samym importerom - zapewniając automatyzację procesu odpraw celnych i naliczania należności celnych.

Biura rachunkowe świadczą usługi doradcze w zakresie procedur celno-skarbowych przy imporcie z Chin. Warto z nich skorzystać, by uchronić się przed potencjalnymi karami za błędy w rozliczeniach.

Eksperci artykułu: