Źródła finansowania nowej firmy - 6 sposobów

Dla firm: Źródła finansowania nowej firmy - 6 sposobów

  • 5.0 / 5
  • 2

Sposoby finansowania działalności gospodarczej

W tym artykule uzyskasz informacje na temat wybranych sposobów finansowania firmy na starcie. Każda z przedstawionych poniżej form finansowania posiada wady i zalety. W związku z tym warto przed wyborem dokonać analizy czy wybrany sposób jest dostosowany do naszej sytuacji. Wiele biur rachunkowych w ramach prowadzenia księgowości posiada usługę polegającą na pomocy w pozyskiwaniu finansowania dla firm. Link do biur rachunkowych, które mogą pomóc w tym zakresie znajdziesz: biura rachunkowe - finansowanie pomoc.

Środki własne na rozpoczęcie działalności

Pierwszym i bardzo istotnym sposobem na finansowanie działalności są środki własne. Planując założenie własnej działalności gospodarczej, warto zadbać o kwestię oszczędności. Środki własne są niezastąpionym źródłem finansowania biznesu. Idealnie uzupełniają pozostałe sposoby finansowania działalności gospodarczej. W porównaniu z nimi są przede wszystkim tanie - nie wymagają opłacania odsetek, tak jak kredyt czy poświęcenia czasu na formalności, jak choćby dotacje.

Środki własne doskonale sprawdzają się zwłaszcza w przypadku firm, które na start nie potrzebują olbrzymiego kapitału, na przykład na zakup specjalistycznych maszyn czy floty pojazdów. W sytuacji, gdy nowy biznes wymaga większych nakładów finansowych, własne oszczędności mogą okazać się niewystarczające.

Oszczędności pełnią jeszcze jedną ważną funkcję. Należy pamiętać, że własna działalność może, ale nie musi od razu przynosić zyski. Dlatego własne zaplecze finansowe może ściągnąć z przedsiębiorcy presję związaną z pierwszymi miesiącami działalności.

Szukasz usług księgowych związanych z artykułem? Prześlij zapytanie ekspertom

Dotacja z urzędu pracy - jako źródło finansowania

Początkujący przedsiębiorcy planujący założenie własnej działalności gospodarczej mogą starać się o jednorazową dotacje z urzędu pracy. Jednym z najpopularniejszych źródeł środków na rozpoczęcie działalności, są dotacje przyznawane z Funduszu Pracy. Te, jako forma walki z bezrobociem, mają jedną kluczową zaletę - są bezzwrotne. Ich wysokość zależna jest od możliwości finansowych danego urzędu, jednak zwykle wynosi sześciokrotność przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw.

Procedura uzyskania dotacji z urzędu pracy polega na złożeniu stosownego wniosku, którego rozpatrywanie zajmuje około 30 dni. Po otrzymaniu pozytywnej decyzji, należy założyć własną działalność gospodarczą. Wnioskujący otrzymuje środki z góry - nie jest wymagane uprzednie poniesienie wydatków z własnych oszczędności. Uzyskaną dotację z urzędu pracy należy wykorzystać zgodnie ze złożonym wnioskiem i we wskazanym w umowie terminie.

Chcąc wnioskować o dotację  przyznawaną z Funduszu Pracy należy spełnić kilka warunków:

  • osoba ubiegająca się o dotację, musi być przede wszystkim zarejestrowana w powiatowym urzędzie pracy jako osoba bezrobotna,
  • bezrobotny starający się o dotacje z urzędu pracy nie może być studentem studiów dziennych,
  • wnioskujący o dofinansowanie nie może posiadać na swoim koncie innej działalności gospodarczej prowadzonej w okresie 12 miesięcy przed złożeniem wniosku,
  • z dotacji nie skorzystają osoby, które w okresie 12 miesięcy przed złożeniem wniosku bez uzasadnienia odmówiły przyjęcia propozycji zatrudnienia, przygotowania zawodowego lub stażu.

Szukasz usług księgowych związanych z artykułem? Prześlij zapytanie ekspertom

Urzędy pracy nie wymagają zwykle wkładu własnego, choć biorą go pod uwagę przy rozpatrywaniu wniosku. Własny, choćby niewielki wkład będzie dla urzędników sygnałem o pełnym zaangażowaniu młodego przedsiębiorcy, co może wpłynąć na pozytywne rozpatrzenie jego wniosku.

Szczegółowe informacje na ten temat dotacji PUP znaleźć można w regulaminach urzędów właściwych przedsiębiorcom oraz w artykule: Dofinansowanie na założenie firmy z urzędu pracy

Dotacje unijne sposobem na finansowanie nowej firmy

Kapitał na start działalności gospodarczej można także pozyskać z Unii Europejskiej. Jest to bardzo ciekawa forma finansowania startu Twojej firmy. Dotacja unijna na rozpoczęcie działalności może wynieść nawet 40 tysięcy złotych, dlatego jest bardzo atrakcyjna dla potencjalnego przedsiębiorcy. Na środki z tego źródła liczyć mogą zwłaszcza osoby dopiero wchodzące na rynek pracy  (do trzydziestego roku życia) lub takie, które zagrożone są wykluczeniem - długotrwale bezrobotne, starsze, niewykwalifikowane czy z niepełnosprawnością.

Podobnie jak dotacja z urzędu, wsparcie unijne jest bezpłatne pod pewnymi warunkami.
Przede wszystkim, przyszły przedsiębiorca zobowiązany jest przedstawić plan wykorzystania funduszy oraz wydać środki zgodnie z założeniami i we wskazanym w umowie terminie. Konieczne jest też prowadzenie działalności przez kolejne 12 miesięcy. W razie niespełnienia warunków konieczne będzie zwrócenie dotacji w pełnej kwocie.

Szukasz usług księgowych związanych z artykułem? Prześlij zapytanie ekspertom

Poza środkami na rozpoczęcie działalności, w ramach projektów unijnych oferowane są różne szkolenia i kursy informacyjne.

Finansowanie działalności po przez kredyt dla firm

Kolejną rodzajem finansowania firmy jest pomoc instytucji bankowych. Poza pożyczkami na rozpoczęcie działalności, banki oferują kredyty dla firm rozpoczynających działalność. Niestety, młody przedsiębiorca jest dla instytucji klientem dość ryzykownym - o ile przyznanie kredytu jest pewne, to jego warunki nie zawsze muszą być atrakcyjne. Konieczne jest więc odpowiednie przygotowanie się do wnioskowania o środki - niezbędny będzie dobry biznesplan i pozytywna historia kredytowa.

Bank może wymagać od kredytobiorcy wkładu własnego, co może być dla młodych przedsiębiorców dodatkowym utrudnieniem. Co istotne, kredyt bankowy nie należy do najtańszych - odsetki i długi okres kredytowania stanowią nie lada obciążenie w początkowym okresie rozwijania firmy. Dlatego kredyt jako forma finansowania dla nowej firmy może okazać się lepszym wyborem dla przedsiębiorców planujących inwestycje na późniejszym etapie biznesu.

Działalność finansowana przez leasing

Ciekawą formą finansowania działalności jest również leasing, łączący cechy kredytu i umowy dzierżawy. Leasingobiorca - przedsiębiorca, ma prawo korzystania z towarów, które nie stanowią jego własności. Dokonując płatności za używanie przedmiotu leasingu spłaca jego wartość. Pomoc w tej formie dotyczy środków trwałych, takich jak samochód czy sprzęt komputerowy. Szczegóły dot. leasingu na samochody znajdziesz w artykule: Leasing samochodów 2019 - zmiany, nowe zasady leasingu operacyjnego

Szukasz usług księgowych związanych z artykułem? Prześlij zapytanie ekspertom

Po upływie określonego czasu umowy, przedsiębiorca może z danej rzeczy zrezygnować lub zakupić ją na własność na korzystnych warunkach, uwzględniających część kapitału wpłaconego w ratach leasingowych.

Warto przy tym zwrócić uwagę na tzw. leasing odwrócony, który może okazać się opłacalnym pomysłem na późniejsze sfinansowanie działalności. W jego przypadku, posiadany sprzęt oddaje się firmie leasingowej w zamian za jego wartość (przedsiębiorca zyskuje środki), ale zobowiązuje się płacić ratę leasingową (zobowiązanie jest rozłożone w czasie).

Finansowanie społecznościowe

Przedsiębiorca poszukujący środków na rozpoczęcie działalności, może skorzystać również z opcji finansowania społecznościowego. Tzw. crowdfunding to stosunkowo nowa forma pozyskiwania środków, polegająca na zebraniu pieniędzy od „tłumu” (od ang. crowd), czyli w tym przypadku internautów chcących pomóc w projekcie.

W internecie znaleźć można liczne strony crowdfundingowe. Potencjalni przedsiębiorcy prezentują na nich swoje pomysły na biznes, a osoby zainteresowane pomocą wpłacają określoną sumę pieniędzy. Uczestnicy zbiórek w zamian za pomocą finansową otrzymują pewne profity, takie jak egzemplarze danego produktu czy dostęp do usług przed innymi.

Sposoby finansowania - podsumowanie

Na rynku istnieje wiele sposobów finansowanie nowej firmy. Przed wyborem konkretnego źródła warto porozmawiać z osobą, która na podstawie danych i doświadczenia doradzi, która forma w naszym przypadku będzie najlepsza. Wiele biur rachunkowych w ramach prowadzonej działalności gospodarczej posiada usługę pomocy w pozyskiwaniu finansowania dla firm. Link do biur rachunkowych, które mogą pomóc w tym zakresie znajdziesz: biura rachunkowe - finansowanie pomoc.

Szukasz usług księgowych związanych z artykułem? Prześlij zapytanie ekspertom

Eksperci artykułu: